Assembly line balancing and an implementation in cooler industry
Montaj hattı dengeleme ve bir soğutma endüstrisinde uygulaması
  1. Tez No: 283719
  2. Yazar: ŞEBNEM SEVİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM ZAİM, YRD. DOÇ. DR. ÖMER FAHRETTİN DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bir ürünü israf olmadan üretmenin felsefesi yalın üretimin arkasındaki temel inançtır ve bu genellikle güçlü bir şekilde üretim çalışanları tarafından benimsenmelidir. Yalın üretim için israf azaltma metotlarından biri de montaj hattı dengelemedir. Montaj hattı dengeleme operasyonları istasyonlara gereken değerlere göre istasyon sayısını ve süresini minimize edecek şekilde atamaktır. Burada hiçbir istasyon aşırı şekilde düşük veya yüksek işyüküne sahip olmamalıdır, tüm istasyonlar dengelenmiş işyüküyle ideal durumda çalışmalıdır. Dolayısıyla bu çalışmada kurulu kapasite ile maksimum çıktıyı alabilmek için axiomatic design metodu montaj hattı dengelemeye uygulanmıştır. Bu hedefi başarmak amacıyla tüm iyileştirme fırsatları değerlendirilip çalışmanın bir çıktısı olarak faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The philosophy of production without waste is the fundamental belief behind lean manufacturing and that should be adopted strongly by the shop floor worker. One of the waste elimination methods is assembly line balancing for lean manufacturing. The assembly line balancing is to assign tasks to the workstations by minimizing the number and time of the workstations to the required values. There should be no workstation with excessively high or low workload, and all workstations must ideally work with balanced workloads. Accordingly, in this study, the axiomatic design method has been applied for assembly line balancing in order to achieve maximum output with the installed capacity. In order to achieve this target, all improvement opportunities have been defined and utilized as an output of the study.