İnorganik esaslı fosforesans pigmentlerin üretimi, geleneksel cam ve sır sistemlerinde kullanımı
Production of inorganic phosphorecent pigments and their usage in glass and glaze systems
- Tez No: 283732
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR KARASU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 258
Özet
Fosforesans özelliğe sahip pigmentler soğurdukları belli dalga boyundaki ışığı, ışık kaynağı kendilerinden uzaklaştırıldığında etrafa yaymaktadırlar. ZnS:Cu malzemesinin yeşil ışık yayabildiği ancak, değerlendirildiği uygulamalarda sunduğu parlaklık ve bu parlaklığın sürekliliğinin sınırlı kaldığı (sadece birkaç saat) uzunca bir süredir bilinmektedir. Böylesi bir dezavantajı ortadan kaldırmak üzere stronsiyum alüminat sisteminde mavi, yeşil, mavimsi-yeşil, sarımsı-yeşil renkte ışıma sergileyen pigmentler geliştirilmiştir. Üretilen malzemelerin gün ışığında ya da genellikle 365-520 nm dalga boyu aralığında mor ötesi ışın altında tutulmaları sonucu karanlıkta fosforesans özellik elde edilmektedir.Bu çalışmada, belli dalga boyundaki (görünür aralık) ışığı emerek (soğurarak) karanlıkta yayan, uzun ışıldama süreli, fosforesans özelliğe sahip mavimsi-yeşil ve sarımsı-yeşil pigmentler üretilmiş, sonrasında III. pişirim (dekor pişirimi) duvar karosu vetroza ve sır uygulamaları ile sanatsal cam objelerde ve düz camlarda kullanılarak gerek dekoratif gerekse işlevsel yeni ürünlerin eldesi amaçlanmış ve endüstriyel denemeler gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Phosphorescent pigments emit the absorbed light of a specific wavelength, when the light source is removed. It has been known for rather a long time that ZnS:Cu may emit green light, however, the glow it offers in applications where it is used and the continuity of such glow is limited (only a few hours). To eliminate this disadvantage, pigments with blue, green, bluish-green and yellowish-green radiation have been developed in the strontium aluminate system. Phosphorescence is derived in the dark when produced materials are held in sunlight or under ultraviolet light typically at 365-520 nm wavelength range.In this study, bluish-green and yellowish-green pigments were produced with phosphorescence property absorbing light of a specific wavelength (visible range) and emitting it in the dark with long glow time; afterwards it was sought to derive decorative or functional new ceramic products by using them in 3rd firing (decor firing) wall tile vetrosa and glaze applications and industrial tests were performed. Also they used in hot and cold artistic glass applications.