Yarı-simetrik moleküllerin simetri operasyonlarının Clifford cebiriyle incelenmesi
Symmetry operations of semi-symmetric molecules with Clifford algebra
  1. Tez No: 283731
  2. Yazar: ŞADİYE ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABİDİN KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu tezde vektör uzayı, lineer uzayı tanımları yapılmış ve bu uzaylarda yeni bir çarpım ifade edilmiştir. Clifford cebirinin genel bir tanımı yapıldıktan sonra, farklı boyutlardaki geometrik özellikleri incelenmiş ve cebirsel işlemlerinin araştırılmasının sonrasında da simetri operasyonlarına uygulanmıştır. Arşimet katılarına ait yansıma düzlemleri ve dönme eksenleri belirlenmiş, Clifford cebirinde tanımlanmış simetri operasyonları, Arşimet katılarına uygulanmıştır. Arşimet katıların simetri grupları oluşturulmuştur. Clifford cebiriyle gerçekleştirilen bu simetri operasyonlarının sağladığı avantajlar ve gösterim kolaylıkları ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, vector spaces and linear space definitions have been done and in these spaces a new multiplication has been expressed. After the general definition of the Clifford algebra, the geometrical properties of Clifford algebra in different dimensions are investigated, it is also applied to the symmetry operations, as well. The rotational axis and planes of reflection are defined belonging to the Archimedean solids. Symmetry groups of Archimedean solids are established. The symmetry operations defining the Clifford algebra are applied to the Archimedean solids. Advantageous and compact representations of symmetry operations with Clifford algebra are obtained.