İnorganik esaslı kompozit ısı izolasyon paneli üretimi
Inorganic based thermal insulation composite panel production
  1. Tez No: 430946
  2. Yazar: GÜLNAZ YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER KAVAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Günümüzde ısı yalıtım amaçlı kullanılan malzemelerden EPS, XPS ve Polimerik malzemelerin üretimlerinde kullanılan hammaddeler büyük oranda (%70) dışa bağımlıdır. EPS, XPS ve Polimerik malzemelerin petrol esaslı yapıları nedeniyle yangın güvenirliği yoktur. Bu bilgiler ışığında olumsuzlukları ortadan kaldırmak amacıyla ithal ve pahalı yalıtım malzemelerine alternatif tamamen yerli hammaddeler kullanılarak üretilebilecek (kalker ve silis kumu gibi), mineral esaslı, yapısı doğal, yapay fiberler ve bor mineralleri ile güçlendirilmiş, yanmaz yalıtım malzemesinin üretilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada; kireç ve kuvarsça zengin hammaddeler, çimento, kalsiyum sülfat, alüminyum metal tozu ile hazırlanan karışıma borosilikat cam fiberlerin ilavesi ile elde edilen reçeteler üretim aşamalarından geçirilir. Yüksek ısı yalıtımı yapabilen, fiberler ile güçlendirilmiş (kompozit), yanmaz (mineral esaslı), düşük yoğunluklu, bir yalıtım plakasının üretilmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today EPS, XPS that are among the preferred materials for thermal insulation and raw materials used in the production of polymeric materials to a large extent (70%) are foreign-dependent. EPS, XPS and polymeric materials do not have fire safety requirements due to their petroleum-based structure. In the light of this information to eliminate the negatives it is necessary to produce mineral based, natural, artificial structured fibers and boron minerals reinforced, non inflammable insulation material which can be produced by using entirely domestic raw materials (such as limestone and silica sand) as an alternative instead of imported and expensive insulation materials. In this study the prescriptions obtained by the addition of borosilicate glass fibers into a mixture prepared with lime- and quartz-riched materials, cement, calcium sulfate, aluminum metal powders are undergone the manufacturing process. It is aimed to produce an insulation plate that is capable of high thermal insulation, reinforced with fibers (composite), non-inflammable (mineral-based), low-density.