Gül (Rosa damascena Mill.) yağı, absolütü ve suyunun Chromobacterium violaceum ATCC 12472, CV026 ve CVIR07 suşlarının çevreyi algılama sistemleri (quorum sensing) üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of effects of rose (Rosa damascena Mill.) essential oil, absolute and hydrosol on quorum sensing systems in Chromobacterium violaceum ATCC 12472, CV026 ve CVIR07
- Tez No: 283745
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEYHAN ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Birçok Gram negatif bakteri N-açil-homoserin lakton (AHL) türevi sinyal moleküllerini kullanarak birbirleriyle iletişim kurarlar. Çevreyi algılama (quorum sensing-QS) olarak adlandırılan bu olay bakterilerde biyolüminesans, antibiyotik biyosentezi, konjugasyon, virulens faktörlerin üretimi, biyofilm oluşumu, pigment üretimi gibi çeşitli fizyolojik işlemlerin düzenlenmesinde kullanılır. Bu yüzden bu sistemin bloke edilerek bakterilerin hastalık yapma yeteneklerinin sonlandırılması önemli bir çalışma konusudur. Bu çalışmada Isparta yöresine özgü gül bitkisinden elde edilen gül yağı, absolüt ve gül suyunun C. violaceum 12472, 026 ve VIR07 suşlarında çevreyi algılama sistemi ile düzenlenen viyolasin üretimi üzerine etkisi araştırılmıştır. Viyolasin üretimini gül yağının C. violaceum 026'da % 76, C. violaceum VIR07'de % 73, C. violaceum 12472'de % 63 oranında azaltırken; absolütün C. violaceum 026'da % 67, C. violaceum VIR07'de % 74, C. violaceum 12472'de % 50 oranında azalttığı, gül suyunun ise viyolasin üretimine etkisinin olmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca absolütün bileşen analizinde %78 fenil etil alkol, gül yağının ve suyunun bileşiminde ise >%55 oranında sitronellol ve geraniol ana bileşen olarak bulunmuştur. Çalışma gül yağı ve absolütün C. violaceum 12472, 026 ve VIR07 suşlarında viyolasin üretimini etkili bir şekilde inhibe ettiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Several Gram-negative bacteria able to communicate with each other using N-acyl homoserine lactone signal molecules. This process known as Quorum Sensing is used to controlling biolumunescence, antibiotic production, conjugation, production of virulence factors, biofilm formation, pigment productionin bacteria. Thus blocking this system has been attracted to attenuate bacterial pathogenesis by interfering with quorum sensing systems. In this study rose oil, absolute and hydrosol originated Isparta were examined for their effects on C. violaceum 12472, 026 and VIR07 violacein production and the quorum sensing system. It is shown that rose oil inhibited violacein production 63%, 76%, 73%, absolute 50%, 67%, 74% on C. violaceum 12472, 026 and VIR07 respectively and hydrosol no inhibitory effect on violacein production. While phenylethyl alcohol (78%) was found the main constituent of rose absolute, citrenellol and geraniol were the major compounds (>55%) of rose essential oil and hyrosol. Our results indicated that rose absolute and essential oil showed strong inhibitory effect on violacein production.