Bıldırcın (Coturnix coturnix Japonica)'larda prenatal ve postnatal dönemlerde oreksin-A ve bombesin immunoreaktif hücrelerin proventrikulus ve gizzard mukozalarındaki lokalizasyonları
The localizations of orexin-A and bombesin immunoreactive cells in proventriculus and gizzard mucosa at prenatal and postnatal periods in quail (Coturnix coturnix Japonica)
  1. Tez No: 283744
  2. Yazar: NAGEHAN ÇİMENOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KENAN ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez çalışmasında, bıldırcın (Coturnix coturnix japonica)'larda prenatal ve postnatal dönemlerde oreksin-A ve bombesin içeren hücrelerin proventrikulus ve gizzard mukozalarındaki lokalizasyonları ve yoğunluklarının belirlenmesi amaçlandı.İnkübasyonun 9. gününden itibaren proventrikulusta bileşik bez, inkübasyonun 13. gününde ise hem proventrikulus hem de gizzardda basit bez oluşumunun başladığı belirlendi. Ayrıca inkübasyonun 17. gününde proventrikulusta tipik olarak lamina muskularis gözlendi.Uygulanan immunohistokimya yöntemi sonucunda bombesin içeren hücrelere ilk kez inkübasyonun 9. gününde proventrikulus'un bileşik bezlerinde ve gizzard'ın lamina epitelyalisinde rastlandı. Bombesin immunoreaktif hücreler proventrikulus lamina epitelyalisinde inkübasyonun 11 ve 17. günlerinde gözlendi. Bu hücrelere proventrikulusun basit bezlerinde ise 15 ve 17. inkübasyon günlerinde rastlandı. Gizzard basit bezlerinde bombesin immunoreaktif hücreler sadece inkübasyonun 17. gününde rastlandı. Bombesin içeren hücre yoğunluğunda inkübasyon süresince önemli değişiklik olmamasına rağmen inkübasyondan sonraki dönemlerde bu hücre yoğunluğunda özellikle proventrikulus bileşik bezlerinde önemli derecede artış gözlendi. Oreksin-A immunoreaktif hücrelere proventrikulus lamina epitelyalisinde inkübasyonun 9 ve 17. günlerinde rastlanırken bu hücreler basit bezlerde sadece 17 . inkübasyon gününde gözlendi. Gizzard basit bezlerinde ise prenatal dönemin 13, 15 ve 17. günlerinde oreksin-A immunoreaktif hücreler tespit edildi. Bu hücreler en yoğun olarak 1 günlük civcivlerin proventrikulus bileşik bezlerinde gözlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, determination of localization and density of the cells contain orexin-A and bombesin were aimed in proventriculus and gizzard mucosa at prenatal and postnatal periods in quail (Coturnix coturnix japonica).It was detected that the beginning of formation of compound glands at the 9. day of incubation in proventriculus and simple glands at the 13. day of incubation in the both proventriculus and gizzard. Lamina muscularis was also observed as typically at 17. day of incubation in proventriculus.As a result of immunohistochemical method, bombesin containing cells were occured the first time at 9. day of incubation in compound glands of proventriculus and lamina epithelialis of gizzard. Bombesin- immunoreactive cells were observed at 11. and 17. days of incubation in lamina epithelialis of proventriculus. These cells were obtained in simple glands of proventriculus at 15. and 17. days of incubation. In simple glands of gizzard, the bombesin- immunoreactive cells were found only at 17. day of incubation. Although the density of bombesin containing cells did not changed significantly during the incubation period, it was observed that the density of cell increased significantly on period of after incubation especially in compound glands of proventriculus. While orexin-A- immunoreactive cells were occured at 9. and 17. days of incubation in lamina epithelialis of proventriculus, these cells were observed at 17. day of incubation in simple glands. Orexin-A- immunoreactive cells were detected in simple glands of gizzard at 13, 15 and 17. days of prenatal period. These cells were showed most densely in compound glands of one-day old quail?s proventriculus.