Isparta ilinde gülcülük ve ekonomik önemi
Oil rose (rosa damascena mill.) farming and its commercial importancein Isparta province
  1. Tez No: 262852
  2. Yazar: SELVA BİLİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZMİYE ÖZGÜÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Ekonomi, Geography, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beşeri ve İktisadi Coğrafya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Yağ gülü (Rosa damascena Mill.), kozmetik, ilaç ve gıda sanayinde geniş kullanımı olan içerdiği değerli yağı ile önemli ticari bitki türlerinden biridir. Bu yağ, ihraç ürünü olması bakımından ülke ekonomisine de önemli katkı sağlamaktadır. Örneğin, 19 milyon dolar olan 2007 yılı uçucu yağ ihracatının 9.4 milyon dolarını gül yağı içermektedir. Buna ek olarak bu gül türünün %80' nin yetiştirildiği Isparta'da, tesisinden hasadına kadar birçok aşamada ilin ekonomisine de kayda değer gelir sağlanmaktadır.?Isparta İlinde Gülcülük ve Ekonomik Önemi? konulu bu yüksek lisans tez çalışmasında ildeki gül yetiştiriciliği, tesisinden, hasat ve işlenmesine kadar ele alınarak ekonomik yönden de incelenmiştir. Çalışma sonucunda elde edilen sonuçlar ilgili literatür ışığında da tartışılarak ileride tür üzerinde yapılacak yetiştirme ve ekonomik çalışmalara katkı sağlanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Oil rose (Rosa damascena Mill.) is one of the important commercial plant species, producing valuable oil which used medicine, food and cosmetic industries. Its oil is one of the important export product for national economy. For instance, Turkey exported 9.4 million USD rose oil which is totally 19 million USD export essential oil products in 2007. Beside, It has also important role for local economy of Isparta from establishment to harvest.In this Master thesis entitled ?Oil rose farming and its economic importance in Isparta district?, oil rose farming from garden estalishment to harvesting and also its commercial importance was studied. Results of the study were discussed based on early researches to contribute future studies on the species.