Yüksek enerjili x-ışınları üreten lineer hızlandırıcı (Linak) ünitesinde radyasyon doz ölçümleri
The radiation dose measurements on linear accelarator (Linac) unit, produces high energy x-rays
  1. Tez No: 283756
  2. Yazar: AYSUN İNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSKENDER AKKURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Radyoterapide, kanser tedavisi için kullanılan en etkili cihazlardan biri lineer hızlandırıcıdır. Linak'da, elektronlar yüksek atom numaralı bir hedefe çarptırılarak yüksek enerjili X-ışınları (foton) üretir. Foton Radyoterapi; kanserli (tümör) hücreleri yok etmek amacıyla üretilen X-ışınlarının dokuda meydana getirdiği iyonlaştırma özelliği kullanılarak uygulanan tedavi yöntemidir. Maalesef hiçbir tümör, tek başına değildir, yanında mutlaka hayati bir organ vardır. Tümöre maksimum dozu verirken, yanındaki sağlam dokularda dozu minimuma indirmek çok önemlidir. Bu amaca yönelik, radyoterapideki en önemli gelişme Yoğunluk Ayarlı Radyasyon Tedavisi (IMRT) tekniğidir. Bu teknik, karmaşıklığı ve zorluğu sebebiyle özenle yapılması gereken özel bir kalite kontrol prosedürüne ihtiyaç duyar.Bu çalışmada, foton radyoterapi uygulamalarında kullanılan 6 ve 18 Mega Volt (MV) enerjili foton ışınlamaları ile gerekli doz ölçüm parametreleri elde edildi. Cihazın geometrik ve dozimetrik incelenmesi, farklı iyon odaları, Matrixx, su fantomu ve X-Omat V filmleri kullanılarak yapıldı. Ölçümler, Tedavi Planlama Sistemi'nde (TPS) hesaplananlar ile karşılaştırıldı. Elde edilen sonuçlar IMRT' ye başlarken yapılması gereken doğru kalite kontrol testlerinin neler olduğu ve limitlerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Linear accelerator is one of the most effective device to be used in radiotherapy. In Linac, high energetic X-raya (photon) is produced by impinging electrons into high-Z materials. Photon radiotherapy is a treatment method where X-rays produced to destroy cancerous cells by ion creation feature in tissue. Unfortunatelly, none of the tumors are alone, there is certainly a vital organ nearby. While giving the maximum dose to the tumor, it is very important to minimize the dose around the health tissues. For this purpose, the most important development technique in radiatiotherapy is the intensity modulated radiation theraphy (IMRT). This technique requires a special quality control procedure due to the its complexity and challenges.In this study the reqired dose measurement parameters were obtained for 6 and 18 MV photon beam of energy which were used by photon radiotherapy. Geometric and dosimetric analysis of the device were done using different ion chambers, Matrixx, water phantom and the X-Omat V. The measured results were compared with the calculated results by Treatment Planning System (TPS). The results show the correct quality control tests and limits which should be performed at the starting of IMRT.