Yüzey aktif madde varlığında politiyofen/kitosan kompozitlerinin kimyasal sentezi ve özelliklerinin incelenmesi
Chemical synthesis of polythiophene/chitosan composite in the presence of surfactant and investigation of properties
  1. Tez No: 283791
  2. Yazar: ERHAN ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL UYGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, politiyofen (PT) homopolimeri, Politiyofen/Kitosan (PT/Ch) ve Politiyofen/Kitosan/Antrakinon-2-sülfonik asit sodyum tuzu (PT/Ch/ACS) kompozitleri kimyasal polimerleşme yöntemi ile sentezlendi. Kimyasal sentezlerde yükseltgen olarak FeCl3 tuzu kullanıldı ve yükseltgen tuz/monomer mol oranı 2,3 olarak alındı. PT/Ch kompozitlerinde kitosan oranı değiştirildi ve kompozitlerin özellikleri incelendi. PT/Ch/ACS kompozitlerinde ise hem Ch hem de ACS oranı değiştirilerek kompozitlerin özellikleri karşılaştırıldı. Sentezlenen kompozitlerin yapıları FTIR ile aydınlatıldı. İletkenlik özellikleri dört-nokta ölçümleri ile, termal özellikleri termogravimetrik analizleri (TGA) ile, yüzey morfolojileri taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile, kristal özellikleri ise X-ışını kırınımı (XRD) ile incelendi. Kompozitlerde değişen kitosan ve yüzey aktif madde oranlarında farklı özellikler elde edildi. PT/Ch kompozitlerinde en yüksek iletkenlik 9,62x10-3 S/cm değeri ile PT/Ch(20 mL) kompozitinde elde edildi. PT/Ch/ACS kompozitlerinde değişen ACS oranlarında en yüksek iletkenlik ve termal kararlılık değerleri 2,69x10-4 S/cm ve 219°C ile 10/1 yüzey aktif oranında elde edildi. Yüzey aktif oranı 10/1 değerinde sabit tutularak, PT/Ch/ACS kompozitlerinde Ch oranı değiştirildiğinde en yüksek iletkenliğin ve termal kararlılığın 3,49x10-4 S/cm ve 223°C ile yine 20 mL Ch içeren yapıda olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, polythiophene(PT) homopolymer, Polythiophene/Chitosan (PT/Ch) composite and Polythiophene/Chitosan/Antraquinone-2-sulfonic acid sodium salt (PT/Ch/ACS) composites were synthesized by chemical polymerization method. FeCl3 was used as oxidant in the chemical synthesis and the ratio of oxidant to monomer was taken as 2.3. Amount of chitosan in the PT/Ch composites was changed and their properties were investigated. For PT/Ch/ACS composites, both Ch and ACS ratio were changed and their properties were compared. Structures of synthesized composites were clarified by FTIR. Conductivity, thermal, surfaces and crystallinity properties of the composites were investigated by four-probe, thermogravimetry (TGA), scanning electron microscopy (SEM) and X-ray diffraction (XRD), respectively. Different properties in the composites were obtained with changing Ch and ACS amounts. In PT/Ch composites, the highest conductivity was obtained for PT/Ch(20 mL) as 9.62x10-3 S/cm. In PT/Ch/ACS composites, the highest conductivity and thermal stability values were obtained in ratio 10/1 as 2.69x10-4 S/cm and 219°C with changing ACS amounts, respectively. At the constant surfactant ratio (10/1), the highest conductivity and thermal stability values of Ch PT/Ch/ACS composites were observed as 3.49x10-4 S/cm and 223°C with changing Ch amounts, respectively.