Teknik öğretmenlerde mesleki yabancılaşma-İzmir örneği
The occupational alienation in technical teachers-Izmir case
- Tez No: 283801
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ÖZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Ülkelerin kalkınmasında endüstrileşme oldukça önemli bir yere sahiptir. Sanayiye nitelikli ara eleman yetiştirmek amacıyla kurulmuş olan meslek liseleri endüstrileşmenin gelişimine önemli katkılar sağlamaktadır. Meslek liselerinin etkin ve verimli bir eğitim verebilmesinde meslek liselerinde çalışan teknik öğretmenlerin sorumluluğu oldukça yüksektir. Teknik öğretmenler de nihayetinde sosyal varlıklar oldukları için, bazı etmenlere bağlı olarak mesleklerine yabancılaşabilmektedirler.Bu çalışmada, meslek liselerinde görev yapan teknik öğretmenlerin mesleki yabancılaşmalarının boyutları ve yabancılaşmanın, belli değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir.Çalışma 2010-2011 Öğretim Yılı Güz Döneminde, İzmir il merkezi ve ilçelerinde bulunan Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürlüğüne bağlı Endüstri Meslek ve Çok Programlı Liselerinde görev yapan teknik öğretmenler üzerinde yapılmıştır. Çalışmada kullanılacak verileri toplamak amacıyla katılımcılara, araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu ve Mesleki Yabancılaşma anketi uygulanmıştır. Toplanan veriler SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) programı yardımıyla analiz edilmiştir.Mesleki yabancılaşma boyutu hesaplanmış olup, az derecede bir yabancılaşmanın varolduğu tespit edilmiştir. Yabancılaşmanın eğitim seviyesi, toplam mesleki hizmet ve bulunduğu okuldaki hizmet süresi, öğretmenliği ve branşı isteyerek seçme, mesleği kendine uygun bulma, aylık geliri yeterli bulma, çalışma ortamından memnuniyet, spor yapma, bilimsel ve sosyal etkinliklere katılma durumları ile ilişkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Industrialization assumes a gigantic role in the development of the countries. Accordingly, the vocational high schools founded to train qualified intermediate staff also contribute a lot to the advancement of the industrialization. Technical teachers of the vocational high schools hold a crucial responsibility for these schools to maintain an effective and productive training. Being social beings, the technical teachers may also suffer from alienation to their occupations due to several reasons.This study has explored the magnitude of the occupational alienation of the technical teachers as well as whether the alienation differs depending on specific variables. The study has been implemented on the technical teachers of the Vocational High Schools and Multi-Program High Schools affiliate with General Directorate of Male Technical Education and Training of İzmir District and its counties in 2010-2011 Academic Year Fall Semester. The attendants of the study have been given Personal Info Forms and Occupational Alienation surveys so as to collect the data that will be processed in the study. The collected data has been analyzed via SPSS (Statistical Package for the Social Sciences).The magnitude of the occupational alienation has been computed and the existence of a few-level alienation has been detected. It has also been set that the alienation assumes logical variations depending on the level of education, aggregate technical service life and service life in the relevant school, informed choices of the occupation of teaching and the subject, acknowledgement of the occupation, acknowledgement of the monthly wage, sporting, participate scientific and social activities.