Süt fabrikası atık sularının arıtılması sırasındaki mikrobiyel değişmeler oluşan parçalanma ürünleri O2 gereksinimi ve CO2 oluşumunun tespit edilmesi
  1. Tez No: 28387
  2. Yazar: C. ÇİĞDEM MÜFTÜOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VELİTTİN GÜRGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
i ÖZET Yüksek Lisans Tezi SÜT FABRİKASI ATIKSULARININ ARITILMASI SIRASINDAKİ MİKROBİYEL DE?İŞMELER, OLUŞAN PARÇALANMA ÜRÜNLERİ, 02 GEREKSİNİMİ VE C02 OLUŞUMUNUN TESPİT EDİLMESİ C. Çiğdem MÜFTÜO?LU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gıda Bilimi ve Teknolojisi Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Velittin GÜRGÜN 1993, Sayfa: 59 Jüri: Prof.Dr. Velittin GÜRGÜN Doç. Dr. Sedat DÖNMEZ Doç.Dr.Cumali KINACI Bu çalışma ile A.Ü. Ziraat Fakültesi Süt İşletmesi' nde oluşan atıksuların arıtılması sırasında. mikrobiyel populasyon ile atzksuyun kirlilik parametrelerinde değişmeler belirlenmiştir. Bu amaçla sürekli çalıştırılabilen 5 kademeli bir arıtım düzeni dizayn edilmiş olup, atıksu bu sistemde önce anoksijenik ortamın hakim olduğu bir kaba alınmış ve buradan 5.5 ml/dakikalık bir akış hızıyla 1. havalandırma kabına aktarılmıştır. 48 saat süreyle bu kapta tutulan atıksu 2. anoksijenik kaba aktarılmış ve 11 saat süreyle bu kapta denitrifikasyon işleminin gerçekleşmesi beklendikten sonra 2. havalandırma kabına geçişi sağlanmıştır. Bu kapta atıksu içinde geri kalan fosforun immolizasyonu ve azotun kısmen immolizasyonu ve kısmen de denitrifikasyonunu gerçekleştirmek amacıyla 44 saat süreyle havalandırma işlemi uygulanmıştır. Buradan çıkan su çökeltme kabına alınmış ve 48 saat süreyle çökeltme işlemi uygulanmıştır. Dibe çöken çamur bir hava pompası yardımıyla 0.5 ml/dakikalık bir debi ile 2. anoksijenik kaba geri beslenmiştir. Arıtma sırasında kulanılan atıksuyun kimyasal oksijen gereksinimi (KOG) değeri 2300-2800 mg/lt; biyolojik oksijen gereksinim değeri (BOG_) değeri 1424-1900 mg/lt askıdaki katı madde
Özet (Çeviri)
'( İÜ ABSTRACT M.Sc. Thesis MICROBIOLOGICAL VARIATION OF WASTEWATER OF DAIRY FACTORIES AND METABOLIC BY PRODUCTS, O, CONSÜMPTION AND C02 EVOLUTION DURING FERMENTTATION C. Çiğdem MÜFTÜO?LU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Food Selence and Technology Supervisor: Prof. Dr. Velittin GÜRCÜN 1993, Page: 59 Jury: Prof.Dr.Velittin GÜRCÜN Assoc.Prof.Dr.Sedat DÖNMEZ Assoc.Prof.Dr.Cumali KINACI in this research, the changes of the microbial population and pollution parameters durlng the wastewater treatment of dairy plant in Faculty of Agriculture of University Ankara were investigated. For this purpose a five step continuous system were designed. Wastewater was firstly held in an anoxygenic vessel and transferred into first aerobic vessel with a 5.5 ml/min flow rate. The holding time of wastewater in first aerobic vessel was 48 hours and then this was transferred in second anoxygenic vessel which was held for 11 hours for denitrification process. in order to immobilize phosphate ad nitrogen compounds this was transferred in to second aerobic vessel. With this step the biological treatment of wastewater was completed and transferred in to settling vessel and held there for 48 hours. The sediment was transferred back to second anoxygenic vessel with a 0.5 ml/min flow rate. Some pollution parameters of wastewater were given below COD s 2300-2800 mg/lt, BOD-: 1424-1900 mg/lt, SSs 150-350 mg/lt and pH 7.0-8.0. First aeration vessel was inoculated with activated sludge after the vessel filled 1/3 with wastewater. Aeration rates of both aeration vessels were determined by means of Warburg experiment and the need of air were found 90 and 50 ml/min respectively. After applying this process the initial values of pollution parameters decreased for COD 13-1324 mg/lt, for BOD5 10-198 mg/lt and for SS 8-60 mg/lt with a purification and up to 82.9-99.3 %. The total bacteria counts of vessels were differed each other enormously. The highest bacterial population was obtained in the second anoxygenic vessel. Though the total bacterial count of first aerobic vessel was not as high as second anoxygenic vessel. it was stili 20 times more than second aerobic vessel. KEY WORDS: Dairy factories wastewater treatment, microbiological variation, COD, BOD~, SS,activated sludge. 2This Research was Supported by The Research Found of Ankara Lversty.