Cumhuriyet Döneminde müzeye çevrilen İstanbul sarayları
Turned into a museum of Istanbul palaces in Rebuplican Period
- Tez No: 284041
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. HALÛK DURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzecilik, Sanat Tarihi, Tarih, Museology, Art History, History
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cumhuriyet Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Cumhuriyet'in ilanı (29 Ekim 1923) ve Hilafetin kaldırılmasının (3 Mart 1924) ardından, Osmanlı Devleti'ne ait olan saray, kasır ve köşklerin yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nde nasıl kullanılacağı önemli bir problem olmuştur. Bu süreçte saraylar bazen devlet konukevi olarak kullanılmış, bazen baloların, konserlerin, çeşitli etkinliklerin düzenlediği mekânlar olarak hizmet vermiş; kasırlar ve köşkler ise hastane, askeriye ya da belediye tarafından idare edilerek çok daha farklı kullanımlarla gündeme gelmiştir. Osmanlı hanedanlarının yaşadığı ve ülkeyi yönettikleri tüm bu yapıların, Cumhuriyet döneminde müze olarak ziyarete açılmaları farklı tarihlerde mümkün olabilmiştir. Bugün Milli Saraylar Daire Başkanlığı idaresinde bulunan Dolmabahçe Sarayı, Beylerbeyi Sarayı, Yıldız Sarayı'nın bir bölümü olan Şale Köşkü, Aynalıkavak Kasrı, Ihlamur Kasrı, Beykoz Kasrı, Küçüksu Kasrı, Maslak Kasırları, Florya Atatürk Köşkü ve Yalova Atatürk Köşkü tamamıyla farklı süreçlerden geçerek günümüze ulaşabilmiştir. Bu süreçte saray, kasır ve köşklerin yapıldıkları döneme uygun olarak müzeye dönüştürülmesi önemlidir. Türk toplumunun kültürel, toplumsal ve sosyal olarak geçmişini geleceğe taşıyacak olan bu yapılar, modern anlamda bir müzecilik anlayışı ile yönetilmek, korunmak ve kapılarını her zaman ziyaretçilerine açık tutmak durumundadır. Ancak bunlar gerçekleştiği takdirde gerek Türk değerlerinin gelecek nesillere aktarılması, gerekse tüm dünyada bu değerlerin tanıtılabilmesi mümkün olabilir.Doç. Dr. A. Halûk Dursun
Özet (Çeviri)
After the ?Declaration of Republic (29th October 1923)? and ?Abolishment of Caliphate ( 3th March 1924)?, it has been one of the important problem how to use palaces and manor houses which belonging to the Ottoman Empire, in the new established“Republic of Turkey”. During the mentioned period, The Palaces has been used occasionally as a government guest house or as a hall for activities like concert and prom. However, the manor houses has came to order by using for different places while administering by Hospital, Military or Municipality. All these places which Ottoman Empire's family has lived and has governed to country has been opened for visitors as a museum in different times during the Republic period. Currently administered by Department of National Palaces, Dolmabahçe Palace, Beylerbeyi Palace, Yıldız Palace- Chalet, Aynalıkavak Pavilion, Ihlamur Pavilions, Beykoz Pavilion, Küçüksu Pavilion, Maslak Pavilions, Florya Atatürk Mansion, Yalova Atatürk Mansion are still extant while passing from different processes. During the transforming process to museum, it was really important to preserve their architectural characteristic and to reflect their own features according to construction period. These places which will transfer our past to future on cultural, communal and social basis should hold their doors always open for visitors while administered with museology mentality in the modern sense. Only way to make possible transferring of Turkish values to next generations and presenting of these values in around the World is to realize all these mentioned matters.