Afterlives of Hagia Sophia: The change in the official attitudes towards preserving antiquities in the Late Ottoman and Early Republican Periods
Ayasofya?nın dönüşümleri: Geç Osmanlı ve Erken Cumhuriyet Dönemlerinde eski eserlerin korunmasına yönelik resmi tutumlardaki değişim
- Tez No: 300763
- Danışmanlar: PROF. DR. SUNA GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Müzecilik, Architecture, Museology
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Kültürel mirasın ve onun korunmasının artan önemine paralel olarak korumanın tarihi ve ideolojisi artarak ilgi uyandırmaktadır. Ayasofya, Türkiye'nin kültürel mirası denilince hemen ilk akla gelen anıtlardan birisidir. Sanatsal ve mimari eşsizliğinin yanı sıra Ayasofya, hem Bizans hem de Osmanlı dini ve imparatorluk anıtı olarak yapımından 1500 yıl sonra hala politik ve dini önem taşımaktadır. Bu çalışma kapsamında Ayasofya'ya yönelik ideolojik ve fiziki yaklaşımların incelenmesi yolu ile Osmanlı İmparatorluğu'ndan Türkiye Cumhuriyeti'ne geçiş döneminde eski eserlerin korunmasına yönelik resmi tutumlardaki değişimin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır.Geç Osmanlı İmparatorluğu Döneminde, politik, ekonomik ve yasal değişikliklerin yanısıra kültürel hayatın iki önemli bileşeni olan müzecilik ve arkeoloji alanlarında eski eserlerin korunması ve sergilenmesi anlamında önemli atılımlar gerçekleşmiştir. Bu nedenle bu çalışma kapsamında Geç Osmanlı Döneminde müzecilik ve arkeoloji alanlarındaki çalışmaların doğuşu ve ilgili mevzuat çalışmaları ile bunların Erken Cumhuriyet Dönemindeki gelişmeleri kronolojik olarak incelenmiştir. Ayasofya'nın dönüşümlerinin etkisi ve anlamı değerlendirilirken, kiliseden camiye ve daha sonra müzeye Ayasofya'nın kullanımındaki değişikliklerin arkasındaki nedenler, yeniden işlevlendirmenin ve sonuçlarının arkasındaki ideolojinin anlaşılması amacıyla araştırılmıştır. Seçilen zaman dilimi, iktidarın değişimi ile birlikte ülkenin sosyal ve politik hayatındaki değişikliklerin Türkiye'nin mevcut durumunun zeminini hazırlaması bakımından çok önemlidir.
Özet (Çeviri)
The history and ideology of preservation increasingly arouse interest in parallel with the rising importance of the cultural heritage and preserving it. Hagia Sophia is one of the monuments that comes to mind immediately when the cultural heritage of Turkey is mentioned. Both as a Byzantine and an Ottoman ecclesiastical and imperial monument, Hagia Sophia bears political and religious importance besides its artistic and architectural uniqueness, 1500 years after its construction. This study aims to expose the change in the official attitudes towards preserving antiquities in the transition period from the Ottoman Empire to the Turkish Republic, through examining the ideological and physical approaches to Hagia Sophia.In the Late Ottoman Period important leaps about two important components of cultural life, museology and archeology, were realized in terms of both preservation and exposition of the antiquities, besides the political, economical and judicial changes. Thus, the emergence of museological and archeological studies and related legislations in the Late Ottoman Empire Period and their development in the Early Republican Period are examined chronologically in this study. The reasons behind the changes in the usage of Hagia Sophia, from a church to a mosque and then to a museum, are researched in order to understand the ideology of the adaptive re-use and its results while evaluating the impact and meaning of the afterlives. The selected time period is very critical because the changes occurring in the social and political life of the country, together with the change of the ruling power, paved the way for the present situation in Turkey.