Kara yolları esnek üst yapılarında tabaka ara yüzeylerindeki süreksizliklerin sismik yöntemle belirlenmesi
Determination of the discontinuity of highway flexible pavements layers by using nondestructive seismic method
- Tez No: 284067
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SALTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bir üstyapıdan beklenen taşıma kapasitesini ve yapısal kaliteyi sağlayabilmesi için tabakalar arasındaki adezyonun yeterli miktarda sağlanmış olması gerekmektedir. Ayrışma problemi başlangıç aşamasında belirlenemezse, nemden dolayı alt tabakalarda ayrışmalara sebep olabilir. Var olan tahribatsız deney metotları ve deney aletleri yardımıyla problemli bölgenin yerinin belirlenmesi sağlanarak, metodun başarısı ve etkinliği değerlendirilebilmektedir.Arzu edilen metot ile ileri derecelerde oluşan ayrışmanın belirlenmesinden çok henüz ayrışma ilk aşamalardayken problemli bölgelerin belirlenmesi gerekir. Bu sebeple henüz inşa edilmiş bir üstyapıda uygun ve pratik olan bir tahribatsız deney yöntemi ile ayrışma problemi tespit edilmelidir.Bu amaçla, farklı derinliklerde ve farklı ayrışma derecelerinde inşa edilmiş kontrollü bir üstyapı kesiti üzerinde Düşen Ağırlık Deflektometresi ve Sismik Metotların ayrışmanın belirlenmesi üzerindeki etkinliği araştırılmıştır. Problemli bölgelerin belirlenmesinde ultrasonik yüzey dalgaları metodunun diğer metotlara göre çok daha başarılı olduğu görülmüştür. Bu tür bir çalışma bu tezde ilk kez ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Sufficient bonding between the pavement layers is essential to ensure the desired structural capacity and bearing capacity of a pavement. If undetected, the progression of delamination may result in stripping of the lower layers due to the intrusion of moisture. The existing nondestructive testing procedures and equipment that have the potential to address the problem were identified and their effectiveness and potential for success were evaluated.The desirable method should ideally detect the onset of delamination as soon as possible, as opposed to detecting the problems in its advanced stages. Therefore, an appropriate practical nondestructive quality assurance tool capable of detecting the potential of delamination or debonding during or shortly after construction is very desirable.For this purpose, Falling Weight Deflectometer and Sonic/Seismic Methods were evaluated on a controlled pavement section that was specifically constructed with various levels and depths of debonding. Ultrasonic surface wave method is more promising method for detecting debonded sections.