Silindirle sıkıştırılmış beton yol kaplaması ile geleneksel yol kaplamalarının karşılaştırılması
Comparison of roller compacted concrete road pavement and traditional road pavement
  1. Tez No: 747863
  2. Yazar: ÖMER OLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FATİH ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Silindirle sıkıştırılmış beton kaplama ile klasik beton kaplamalarındaki çimento bağlayıcı malzemesinin sağladığı rijit yapının oluşturduğu dayanım, beton kaplamanın esnek kaplamalardan daha fazla tercih edilme nedenlerindendir. Dünyada istatistik değerleri incelendiğinde ulaşımın büyük çoğunluğunun karayolu ile yapıldığı görülmektedir. Gıda, tıbbi malzeme, giyim gibi hayati öneme sahip yüklerin nakli, inşaat malzemesi gibi yapılarda kullanılacak yüklerin nakli, bir noktadan bir noktaya uzun ve kısa mesafelerde insanın karayolu ile taşınmasında özellikle yol üst kaplamasının kalitesi yolu kullananları ekonomik, sağlık, iletişim, dinlenme, eğlence, stratejik, güvenlik ve benzeri yönlerden en çok etkileyen değerdir. Dünyada ve ülkemizde beton yol kaplama yapımı; esnek kaplamaya kıyasla düşük maliyet, hızlı ve kolay uygulanabilirlik, uzun süreli dayanım ve buna bağlı yolcu/araç güvenliği ile konforu vb. nedenlerden dolayı artarak devam etmektedir. Esnek yol kaplamasından rijit yol kaplamasına geçişi hızlandıran etkilerin neler olduğu, ülkemizde silindirle sıkıştırılmış yol kaplamasının yeni olmasına rağmen diğer klasik kaplama türlerine göre hangi üstün özelliklerinden dolayı yol kaplama türü olarak uygulanmaya başlandığı/devam ettiği irdelenmiştir. Kompozit ( ssb üstüne bsk ) kaplamanın ekonomik, teknik ve uygulamadaki üstünlüklerinin neler olduğu ifade edilmiştir. Rijit, esnek ve kompozit yol kaplamalarında meydana gelen deformasyon çeşitlerinin neler olduğu incelenmiştir. Rijit, esnek ve kompozit kaplamaların 2022 yılı KGM ve ÇŞB birim fiyatları ile 1 km yol maliyetleri hazırlanmıştır. Şırnak İli Beytüşşebap İlçesi Yeşilöz Köy Yolu ve literatürdeki diğer yazılı kaynaklar belge analiz tekniğiyle ayrıca Şırnak İl Özel İdaresi Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğünce yapılan Şırnak İli Beytüşşebap İlçesi Yeşilöz Köy Yolu gözlem araştırma tekniğiyle araştırılmıştır. Silindirle sıkıştırılmış beton veya klasik beton kaplama üzerine bitümlü sıcak karışım yapılarak iki kaplamanın üstünlüklerinden aynı anda yararlanılabilir.
Özet (Çeviri)
The strength created by the rigid structure provided by the roller compacted concrete pavement and the cement binder material in traditional concrete pavements is one of the reasons why concrete pavement is preferred more than flexible pavements. When the statistical values in the world are examined, it is seen that the majority of transportation is done by road. The transportation of vital loads such as food, medical equipment, clothing, the transportation of loads to be used in structures such as construction materials, the transportation of people from one point to another in long and short distances by road, especially the quality of the road pavement, is the value that most affects road users in terms of economy, health, communication, recreation, entertainment, strategic, security similar aspects. The effects of accelerating the transition from flexible pavement to rigid pavement, although the roller compacted pavement is new in our country, due to its superior properties compared to other traditional pavement types, it has been examined/continues to be applied as a road pavement type. It has been discussed what are the parameters that accelerate the transition from flexible pavement to rigid pavement, although roller compacted pavement is new in our country, due to its superior properties compared to other traditional pavement types, it has started/continues to be applied as a road pavement type. The economic, technical and practical advantages of composite (Bituminous hot mix on roller compacted concrete) coating are expressed. The types of deformations that occur in, rigid, flexible and composite pavements are investigated. KGM and CSB unit prices and 1 km road costs of rigid, flexible and composite pavements in 2022 have been prepared. Şırnak Province Beytüşşebap District Yeşilöz Village Road and other written sources in the literature were investigated with document analysis technique and also with the observation research technique of Şırnak Province Beytüşşebap District Yeşilöz Village Road made by Şırnak Special Provincial Administration Road and Transportation Services Directorate. By mixing hot bituminous mixture on roller compacted concrete or conventional concrete pavement, it can benefit from the advantages of both pavements at the same time