Seydişehir yöresindeki Toros sediri (Cedrus libani A. Rich.) ağaçlandırmalarının değerlendirilmesi
Evaluation of Taurus cedar (Cedrus libani A. Rich.) afforestation in Seydisehir
- Tez No: 284078
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEBİ BİLİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
?Seydişehir Yöresi'ndeki Toros sediri (Cedrus libani A. Rich.) Ağaçlandırmalarının Değerlendirilmesi? konulu bu yüksek lisans tez çalışmasında, yörede Toros sedirinin dikim ve ekim yoluyla yapılan ağaçlandırma çalışmaları alınan deneme alanları yardımıyla değerlendirilmeye ve karşılaştırılmaya çalışılmıştır. 6 yaşındaki her bir ağaçlandırma yönteminden örneklenen 200 m2'lik 5'er deneme sahasındaki fidanlarda, boy, dip çap, son yılın boy gelişim değerleri ölçülerek, fidanlarda fenotipik gözlemler yapılmıştır. Elde edilen veriler ışığında ağaçlandırma yöntemleri deneme alanları, çalışmaya konu özellikler bakımından varyans analizi yardımıyla karşılaştırılmıştır. Bununla birlikte korelasyon analizi yardımıyla ağaçlandırma yöntemi ve deneme alanı bazında özellikler arasındaki ilişkiler araştırılmıştır.Çalışma sonucunda gerek ağaçlandırma yöntemi ve gerekse deneme alanları arasında çalışmaya konu özellikler bakımından geniş farklılıklar belirlenmiştir. Ortalama fidan boyu, dip çap ve son yılın boy gelişimi değerleri dikim sahasında sırasıyla; 146.7 cm, 38.3 mm ve 34.9 cm bulunmuştur. Bu değerler ekim sahalarında sırasıyla 78.8 cm, 26.2 mm ve 18.3 cm'dir. Bununla birlikte dikim sahaları ekim sahalarına oranla daha fazla sağlıklı fidan sayısına sahiptir.
Özet (Çeviri)
This M.Sc. thesis entitled ?Evaluation of Taurus cedar (Cedrus libani A. Rich.) Afforestation in Seydişehir? was carried out for evaluation and comparison of afforestation areas by plantation and sowing method in Seydişehir district based on sampled plots. Five areas, 6 years and 200 m2, were sampled. Total height, diameter at base, and height growth of last year were measured in the areas. Beside the seedling were observed phenotypically. The afforestation method and sample areas were compared by analysis of variance based on collected data. Beside, the relations among the studied characters were investigated by correlation analysis.Large differences were found between afforestation methods and among sample areas within method. Averages of total height, diameter at base, and growth of last year were 146.7 cm, 38.3 mm and 34.9 cm in plantation areas, respectively. They were 78.8 cm, 26.2 mm and 18.3 cm in sowing area, respectively. Beside, the numbers of quality seedling were higher in plantation areas than that of sowing areas.