Seydişehir-Akseki yöresi boksitlerinin mineralojik-kimyasal özelliklerinin incelenmesi
Investigation of mineralogic-chemical properties of Seydişehir-Akseki bouxites
  1. Tez No: 45182
  2. Yazar: A. NAGİHAN ERKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUAZZEZ ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
II ÖZET Yüksek Lisans Tezi SEYDIŞEHİR-AKSEKI YÖRESİ BOKSİTLERİNİN MINERALOJIK- KİMYASAL ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ Â. Nagihan ERKAN Selçuk tJbiversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilin Dalx Danışman : Doç. Dr. Muazzez ÇELİK 1995, sayfa : 88. Jüri : Doç. Dr. Şuayip KÜPELİ Yard. Doç. Dr. Kerim KOÇAK Bu çalışmada, Seydişehir-Akseki yöresinde yer alan boksit oluşumlarının mineralojik-kimyasal özellikleri incelenmiştir. Mineralojik analizler XRD'de sabit katsayı yöntemi kullanılarak yapılmıştır. İncelenen boksit oluşumlarının mineral toplulukla rı (böhmit, hematit, kaolinit, anataz, diaspor, tridimit, götit, kalsit, kuvars ve rutil) aynı, fakat mineral içeriklerinin farklı olduğu belirlenmiştir. Demir minerallerinden hematit ve götite genellikle birlikte rastlanmış, fakat bazı örneklerde sadece hematit veya sadece götit bulunmuştur. Bu durumun hematitin götite veya götitin hematite dönüşümünün sıcaklık ve su seviyesinin etkisiyle kolaylıkla oluştuğu düşünülmüştür. Yaş kimyasal analiz ve XRF metoduyla belirlenen ana oksit miktarları karşılaştırıldığında önemli farklılıkların olmadığı görülmüştür. Yatakların ana oksit ve iz element toplulukları aynıdır fakat miktarları farklıdır. Yataklarda bazı benzerlikler ve bazı farklılıklar tesbit edilmiştir. Bulunan benzerlik ve farklılıklardan her iki bölgedeki boksitlerin benzer kökenli olabileceği fakat beslenme alanlarının farklı olabileceği düşünülmüştür. Anahtar kelimeler : Boksit, Seydişehir, Akseki.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Master Thesis INVESTIGATION OF MTNERALOGIC-CHEMICAL PROPERTIES OF SEH>İŞEBİR-AKSEKİ BAUXITES A. Nagihan ERKAN Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geology Engineering Supervisor: Doç. Dr. Muazzez ÇELİK 1995, page : 88. Jury : Doç. Dr. Şuayip KÜPELİ Ass. Doç. Dr. Kerim KOÇAK In the course of this study, mineralogic and chemical properties of bauxites occurences in the vicinity of Seydişehir-Akseki were investigated. Mineralogical analysis were performed by XRD using constant-coefficient method. It was determined that mineral associations of the bauxite occurences (boehmite, hematite, kaolini te, anatase, diaspore, tridymite, goethite, calcite, quartz and rutile) are the same, but their mineral contents are different. The iron minerals, goethite and hematite were generally found together in the deposits, in some samples either goethite or only hematite was determined. In this situation, it was thought that the transformation of hematite to goethite or goethite to hematite easily occured with the effect of heat and water levels. The comparison of the main oxide contents determined by wet chemical method and XRF method, it shows that there is no important difference between both results. The major and the trace elements associotions are generally the same but different in content in the deposits. It was found out some similarities and differences among the deposits. Since some similarities and differences were found, it was thought that both of the bauxite deposits of Seydişehir-Akseki were produced same kind of source but it might be fed by different feeding region©. Key words : Bauxite, Seydişehir, Akseki.