Elma bahçelerinde yaygın kullanılan bazı pestisitlerin avcı akar Neoseiulus (Amblyseius) californicus ( Acari:Phytoseiidae)'a yan etkilerinin belirlenmesi
Side effects of some widely used pesticides of the predatory mite Neoseiulus (Amblyseius) californicus ( Acari:Phytoseiidae) on the apple orchards
- Tez No: 284086
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada elma bahçelerinde yaygın kullanılan bazı pestisitlerin avcı akar Neoseiulus californicus (McGregor) (Acari: Phytoseiidae)'a karşı yan etkileri belirlenmiştir. Bu amaçla özellikle Isparta elma bahçelerinde yoğun olarak kullanılan ve IPM programları içerisinde öncelik verilen insektisitler, insektisit-akarisitler ve akarisitler seçilmiştir. Bunlar akarisitlerden; spirodiclofen, cyhexatin, hexythiazox ve clofentezine, insektisitlerden; indoxacarb, chlorantraniliprole, diflubenzuron ve pyriproxyfen, insektisit-akarisitlerden ise spiromesifen ve abamectin etkili maddeli ilaçlardır.İlaçların avcı akar N. californicus'a yan etkisini belirlemek için yaprak disk metodu kullanılmıştır. İlaçlar ilaçlama kulesi ile uygulanmıştır. Ölü-canlı sayımları uygulamadan 1,3,5 ve 7 gün sonra yapılmıştır. Avcının yumurta dönemi uygulamalarında yumurtaların açılıp açılmadığı ise hergün kontrol edilmiştir.Sonuç olarak hexythiazox dışındaki pestisitlerin avcı akarın yumurtaları üzerinde etki göstermemiştir. Hexythiazox ise 2T( 2Xuygulama dozu) ve T(uygumla dozu) dozlarının çok düşük etki (sırasıyla %18 ve 22) gösterdiği belirlenmiştir. N. californicus nimflerine karşı 2T dozunda chlorantraniliprole
Özet (Çeviri)
Some of common used the pesticides in apple orchards against predator mite Neoseiulus californicus (McGregor) (Acari: Phytoseiidae) determined side-effects. For this purpose, the insecticides, acaricides, and insectisides-acaricides used frequently especially in apple orchards in Isparta and IPM programs were selected. These pesticides are acaricides; spirodiclofen, cyhexatin, hexythiazox and clofentezine, insecticides; chlorantraniliprole, diflubenzuron and pyriproxyfen and insecticides-acaricides; spiromesifen and abamectin.The leaf-disk method was used to determine the side effects of the pesticides to predator mite. Pesticides were applied with spray tower. After application at the 1,3,5 and 7 th days the dead-live counts was made. Also in application to eggs, every day the observation was made whether the eggs of the predator mite were open.As a result, the treated pesticides (except hexythiazox) on the predator mite eggs did not show effect. 2T and T dose of Hexythiazox showed very low effect at 2T and T doses (respectively 18% and 22). While tree doses (2T (2Xrecommendation dose), T (recommendation dose), T/2 (recommendation dose/2)) of abamectin were harmful to N. californicus nymph, clofentezine< cyhexatin