Bizmişen-Çaltı (Kemaliye-Erzincan) yöresindeki Fe'lere bağlı Cu-Au-Ag ve Ni cevherleşmeleri
Copper-gold-silver and nicel occurrences associated with Bizmişen-Çalti iron oxide deposits
- Tez No: 284114
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA AKYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma; Bizmişen-Kemaliye-Erzincan civarında MTA tarafından 2004yılında ``Doğu Anadolu Maden Aramaları Projesi''kapsamında etütlerine başlananErzincan-Kemaliye-Bizmişenköyü Fe'lere baglı Cu-Au-Ag-Ni sahasının jeolojik vejeokimyasal çalışmalarını kapsamaktadır. Doğu Toros Orojenik Kuşağı'nın kuzeykenarında Bizmişen-Çaltı (Kemaliye-Erzincan) çevrelerinde Üst Kretase Paleosenyaşlı granitoyidik kayaçlar, Üst Triyas-Üst Kretase yaşlı Munzur Kireçtaşlarına veÜst Kretase'de bölgeye tektonik olarak yerleşen Divriği Ofiyolitine sokulumusonucu kontakt metamorfik skarn yatak ve cevherleşmeler oluşmuştur. Diyorit,granodiyorit ve kuvarsdiyoritlerden oluşan magmatik kayaçların içinde ve yankayaçlarla olan kenar zonlarında endoskarn ve ekzoskarnlaşma gerçekleşmiştir.Cevher mineralleri daha çok kontakta ve yan kayaç içinde, cevhersiz skarnmineralleri ise sokulumların içerisinde ve kenar kesimlerine doğru yoğunlaşmıştır.Fe-Oksitlere bağlı oluşmuş yataklardaki mineralizasyon (Fe-Oksit, Cu-Au-Ag ve Ni)ve alterasyon zonları ile Bizmişen-Çaltı Fe yataklarındaki mineralizasyon vealterasyonla uyumluluk göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study comprises some geological and geoochemical researches ofBizmişen (Kemaliye-Erzincan) Cu-Au-Ag-Ni field. Mta has been proceedinggeological research around Bizmişen-Kemaliye-Erzincan district wich host the studyarea, sınce 2004 ın the context of ``Eastrn Anatolian Polymatal Exploraition Project?'Contact metamophic skarn formation at the study area involves replacement ofUpper Triassic-Upper Cretaceous Munzur Limestones and tectonically imbricatedDivriği ophiolite of Upper Cretaceous aged by Upper Cretaceous-Paleocenegranodioritic rocks exposed northern magrin of the Eastern Tourid Orogenic Belt.Endoskarn and exoskarn zones are developed in igneous rocks consisting of diorite,granodiorite and quartzdiorite and in their contact with host rocks. Ore minerals weredeveloped mostly at the intruzive contact and within the host rocks, whereas barrenskarn minerals were developed within intrusion and toward the outher limits of theintrusion. The field observation and petrographical analyses in this study haverevealed that mineralization and alteration assemblages hosting Bizmişen-Çaltı ironoxide deposits display similarities with those defined in Iron Oxide-Copper-Gold(IOCG) type deposits.