Turunçgil sarı damar açılması hatalığına karşı sürgün ucu aşılama yöntemiyle temiz bitki elde edilmesi
Obtaining pathogen-free plant to citrus yellow vein clearing by shoot tip grafting technique
  1. Tez No: 284115
  2. Yazar: NAZAN BAYER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NÜKET ÖNELGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma Uygulama Çiftliği turunçgil koleksiyon parsellerinde bulunan Turunçgil Sarı Damar Açılması hastalığı (Citrus Yellow Vein Clearing (CYVC)) ile infekteli Kütdiken limon (Citrus limon) ağaçlarından alınan sürgün uçlarına in vitro Sürgün Ucu Aşılama (SUA) uygulanmış ve patojenden arındırılma oranları tespit edilmiştir. SUA işlemleri öncesinde ve sonrasında biyolojik indeksleme yapılarak simptomlar turunç (C. aurantium) indikatör bitkilerinde gözlemlenmiştir. Bu simptomlar sarı damar açılmaları, kıvrılma ve bükülme şeklinde oluşan yaprak deformasyonları ve boğum aralarında kısalmalardır. SUA işlemleri İlkbahar ve Sonbahar dönemlerinde alınan 2 ve 4 yaprak içeren meristem kullanılarak yapılmış ve her biri Carrizo citrange (C. sinensis x Poncirus trifoliata) anaçlarına aşılanmıştır. In vitro gelişen bitkilerin turunç bitkisine indekslenmesi sonucunda Sonbahar döneminde elde edilen sağlıklı bitki oranı % 57, İlkbaharda ise % 45 olarak saptanmıştır. SUA çalışmalarında kullanılan 2 yaprakçıklı meristemden % 62 oranında, 4 yaprakçıklı meristemden % 40 oranında sağlıklı bitki elde edilmiştir. SUA çalışmalarında patojenden ari bitki elde etme oranı % 50 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Shoot Tip Grafting technique (STG) has been applied for shoot tips, are collected from Citrus Yellow Vein Clearing (CYVC) infected Kutdiken lemon (Citrus lemon) trees at University of Cukurova Search and Practise Plantation Citrus Collection Poots and elemination percentage are determineted. The symptomatic expression were observed on sour orange (Citrus aurantium) by biological indexing both pre STG and post STG tecnique. These symptoms were yellow vein clearing and deformation on leaves as curling or distorting, shortening the nodal gap. STG technique was made by using size as the meristem that contained 2 and 4 leaves taken at the spring and autumn times and each on the shoot tips were grafted Carrizo citrange (C. sinensis x Poncirus trifoliata) seedlings. The healthy plant percentage, are obtained after grafting consequently were 57 %, 45 %, both Autumn and Spring seasons. The healthy plant percentage, are obtained after grafting consequently were 62 % and 40 % meristem that contained 2 leaves and 4 leaves Finaly as a result in STG studies, percentage of pathogen-free plant observation was 50 %.