Adana ilinde büyükbaş süt hayvancılık işletmelerinin incelenmesi
Study of diary cattle enterprises in the province of Adana
  1. Tez No: 284113
  2. Yazar: ADEM CURABAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. G. TAMER KAYAALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada Adana ilindeki üç bölgede (ova, geçiş ve dağlık bölge) büyükbaş süt sığırı işletmelerinin genel durumunun ortaya konması amaçlanmıştır. Deneklerin belirlenmesi Adana İl Tarım Müdürlüğü kanalı ile Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan hayvancılık kayıt sistemi (TURKVET) yardımı ile yapılmıştır. Bu şekilde her bölgeden 20' şer olmak üzere toplam 60 adet büyükbaş süt sığırı işletmesi belirlenerek işletmelerin aile ve yabancı iş gücü durumları, hayvan sayıları, günlük gelirleri, işletmelerin tarım arazisi miktarları, büyükbaş hayvan ırkları ve diğer bazı özellikler saptanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, it?s aimed to show the general situaton cattle milk cows breeding instutitions in three areas (valley, mountains and fields among) in Adana. Subjects have been determined via The Animal Breeding Registeration System (TURKVET) conducted by Adana İl Tarım Müdürlüğü and Köyişleri Bakanlığı. In this work, in every area at least 20 and totaly 60 cattle milk cow instutitions are determined and tried to find out the family and the outer productive power conditions, animal numbers, daily incomes, the number of agriculture fields of the instutitions and cattle races.