Cataloging the genetic diversity of birds in Kars Igdir region with global comparisons
Kars Iğdır bölgesindeki kuşların genetik kataloglanması
- Tez No: 284126
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAŞİT BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Biyolojik çeşitliliğin, özellikle de genetik çeşitliliğin kaybı son yüzyılın en önemi sorunlarından biridir. Neredeyse tüm habitat türlerinde bulunmakta olan kuşlar, çevresel değişiklilere karşı özellikle hassastırlar. Kafkas endemik kuş bölgesinin bir kısmı Türkiye'de bulunmakta ve habitat kaybından ciddi olarak zarar görmektedir. Türkiye'de bulunan kuş türlerinin %75'inden fazlasının bu bölgede bulunduğu düşünülmektedir. Bu çalışma Kars Iğdır bölgesindeki kuşların genetik çeşitliliğini DNA Barkodlama tekniği ile belirlemeyi hedeflemektedir. Otuz üç farklı tür ve 26 farklı cinsten 73 mitokondriyal COI bölgesi elde edilmiştir. BOLD veritabanından 301 farklı bireye ait COI bölgeleri incelenmiştir. Iğdır örneklerinin ortalama tür içi farklılığı 0.62% olarak tespit edilmiştir. On iki farklı türden 18 yeni haplotip kaydedilmiştir. İncelenen 33 türün 26'sının kendi türüne özgü BOLD veritabanındaki herhangi bir türden farklı bir barkoda sahip olduğu gözlemlenmiştir. Kalan yedi türün ise başka türlerle kesişen veya paylaşılan barkodları olduğu gözlemlenmiştir. Bu türlerin dizileri kullanılarak global filocoğrafi karşılaştırmalar da yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Loss of biodiversity, especially genetic diversity, is among the main problems of the modern times. Birds which are found nearly all habitat types are particularly sensitive to environmental changes. Caucasus endemic bird area that is partly located in Turkey is also threatened with habitat loss. More than 75% of all bird species recorded in Turkey are believed to be found in this region. In this study, DNA barcoding technique is used for the determination of genetic diversity of bird species in the Kars-Iğdır area. Seventy three COI sequences from 33 different species and 26 different genera are newly generated for this study. 301 sequences are added from the Barcoding of Life Database. The mean intraspecific divergence for Iğdır samples was 0.62%. From 12 species, 18 new haplotypes are recorded from Iğdır samples. 26 of 33 bird species analyzed in this study had unique barcode sequences that are distinct from those found in any other species in the BOLD database. Seven species have shared or overlapping barcode sequences. Using the sequences obtained in this study, global phylogeographic comparisons are made.