Evaluation of ecological criteria for cotton textile products
Pamuklu tekstil ürünleri için ekolojik kriterlerin değerlendirilmesi
- Tez No: 284130
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN CILIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Tekstil endüstrisinin eko-sistem, insan sağlığı ve materyal refahı üzerinde son derece negatif etkileri vardır. Yüksek miktarda su ve agrokimyasal tüketimine neden olan pamuk üretimi ve aynı zamanda yüksek miktarda hammadde ve kimyasal tüketimine neden olan boyahane çalışmaları kirlilik önleme kapsamında önemli konulardır. Bu çalışmada ?konvensiyonel T-shirt? ile ?ECO T-shirt? 'ün toplam çevresel performansının araştırılması ve belirlenmesi; ürün, hizmet ve proseslerin meydana getireceği potansiyel çevresel etkileri değerlendirmekte kullanılan geniş kapsamlı bir değerlendirme metodu olan yaşam döngüsü değerlendirmesi (YDD) ile gerçekleştirilmiştir. Bu YDD çalışmasında, GaBi4 paket programı kullanılmış ve sonuçlar EDIP2003 etki değerlendirme metodu ile açıklanmıştır. Yaşam döngüsü envanteri ecoinvent veri tabanı, literatür taraması ve boyahane çalışmaları için tesis içinde gerçekleştirilen temiz ürerim (TÜ) değerlendirmesi ile tamamlanmıştır. Ürünler asidifikasyon, akuatik ötrifikasyon, karasal ötrifikasyon, fotokimyasal ozon oluşumu ve küresel ısınma başlıklı çevresel etki kategorileri bakımından karşılaştırılmıştır. YDD çalışma sonuçları organik pamuk üretiminin kirlilik önlemede önemli bir rolü olduğunu ve ECO T-shirt kullanımının konvensiyonel T-shirt'e göre çevresel yarar sağladığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Textile industry has tremendous negative impacts on eco-system and human health and material welfare. Both cotton production which is characterized by substantial amounts of agrochemicals and water consumption and wet fabric processing leading to high resource and chemical consumption are important focus points for pollution prevention. This study aims to investigate and determine the environmental performance of both ?conventional T-shirt? and ?ECO T-shirt? by application of life cycle assessment (LCA) which is a comprehensive assessment methodology to evaluate the potential environmental impacts of processes, products or services on the environment. The LCA is conducted using GaBi4 software and expressed with the EDIP2003 impact assessment method. Life cycle inventory information is extracted from ecoinvent databases, combined with literature and on-site investigation of the wet processing stage improved with cleaner production (CP). The products were compared with regard to impact categories of acidification, aquatic eutrophication, terrestrial eutrophication, photochemical ozone formation and global warming. The results of the LCA study show that organic cotton cultivation has a great role on pollution prevention and use of ECO T-shirt leads to notable environmental benefits over conventional T-shirt.