Ayrılma aksiyomları
- Tez No: 28418
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Bu çalışma ; Topolojik Uzaylar Kategorisinin daha geneli olan Topolojik Kategorilerin üzerinde Ayrılma Aksiyomlarının incelenmesi hakkında olup iki bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde; sonraki bölümde kullanılacak bazı topolojik ve kategorik kavramlar verilmiştir. î kinci bölümde ise; Topolojik Uzayların Kategorisi üzerinde Ayrılma Aksiyomlarının bir çok yolla karakterizazyonu verildi. Bu düşünce tarzı ile bunu; örneğin terimleri Başlangıç- kaldırması (înitial Lift), Bitiş- kaldırması (Final Lift) ve Discreteness olan keyfi Topolojik Kategoriler üzerine genişletebiliriz. Bu genelleştirme ; Te için iki kavram, T x için bir kavram ve T3, T4,T z nin herbiri için dörder kavram içerir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study is about the Seperation properties on the Topological categories which is a generalization of the usual category of topological spaces and consist of two chapters. In the first chapter, some basic topological and categorical notions are given for later use. In the second chapter, it is shown that there are various ways to characterize seperation axioms in category of topological in terms of the concepts which make sence in any topological category e.g in terms of initial lifts, final lifts, and discreteness, this generalizations include two notions of T0, one notion of Tt, and four notions of each of T", T,, and T.. VI