Erzurum ili Coreidae (Hemiptera)türleri üzerinde faunistik ve sistematik çalışmalar
Faunistic and systematic studies on the species of Coreidae (Hemiptera) in Erzurum
  1. Tez No: 284205
  2. Yazar: SERAP BAYRAKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ziraat Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Erzurum ili Coreidae faunasını saptamaya yönelik olarak yapılan bu araştırma, 2009-2010 yıllarında sürdürülmüştür. Ayrıca, daha önceki yıllarda Erzurum'dan toplanmış ve Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü'ndeki Entomoloji Müzesi (EMET)'nde muhafaza edilen materyal de değerlendirilmiştir. Bu çalışma sonucunda, Coreinae altfamilyasından 6 cinse bağlı 6 tür, Pseudophloeinae altfamilyasından 1 cinse bağlı 2 tür olmak üzere, toplam iki altfamilyaya bağlı 7 cins ve 8 tür tespit edilmiştir. Coreinae altfamilyasından, Centrocoris variegatus Kolenati 1845, Coreus marginatus (Linneaus 1758), Enoplops disciger (Kolenati 1845), Spathocera lobata (Herrich-Schaeffer 1840), Syrometus rhombeus (Linnaeus 1767) ve Gonocerus acuteangulatus (Goeze 1778) türleri ve Pseudophloeinae altfamilyasından ise Coriomeris hirticornis (Fabricius 1794) ve Coriomeris scabricornis (Panzer 1809) türleri belirlenmiştir. Bu türlerden, C. marginatus ve C. scabricornis türlerinin en yoğun ve yaygın türler oldukları bulunmuştur. Ayrıca, C. variegatus, E. disciger, S. lobata, S. rhombeus, G. acuteangulatus, C. hirticornis ve C. scabricornis türleri Erzurum faunası için yeni kayıttır. Yine, incelenen türlerin taksonomik yönden önem taşıyan vücut kısımları çizilerek, Türkiye ve dünyadaki dağılışları, örnek sayıları ve toplama yerleri ile ilgili etiket bilgileri verilmiştir. Saptanan türlerin beslenme rejimlerine göre fitofag oldukları ve genellikle yabancı otlarla beslendikleri gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Studies were carried out to establish the family of Coreidae in Erzurum province in 2009-2010. In addition, in previous years collected from Erzurum, Ataturk University, Faculty of Agriculture, Department of Plant Protection, the Entomology Museum, Erzurum, Turkey (EMET) preserved in the collection is also evaluated. As a result, six species from six genus belonging to Coreinae, two species from one genus belonging to Pseudophloeinae and a total of eight species from seven genera of two subfamilies belonging to the family of Coreidae have been recorded. Centrocoris variegatus Kolenati 1845, Coreus marginatus (Linneaus 1758), Enoplops disciger (Kolenati 1845), Spathocera lobata (Herrich-Schaeffer 1840), Syrometus rhombeus (Linnaeus 1767) and Gonocerus acuteangulatus (Goeze 1778) from Coreinae and, Coriomeris hirticornis (Fabricius 1794) and Coriomeris scabricornis (Panzer 1809) from Pseudophloeinae were determined. Among them, C. marginatus and C. scabricornis has been found the most intense and widespread species. Separately, C. variegatus, E. disciger, S. lobata, S. rhombeus, G. acuteangulatus, C. hirticornis and C. scabricornis are new record for Erzurum fauna. In this study, the body parts of examined species having taxonomical importance were drawn. In addition, distributions in Turkey and on the world, the sample number and collection for each species investigated were given. According to the their nutritional regimes, all species are phytophagous and feed on the species of weeds.