Tavuk tüyü atığından elde edilen peptonun mikroorganizmaların üretiminde kullanımı
Use of peptone from waste chicken feathers in production of microorganisms
- Tez No: 284211
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESABİ BAŞARAN KURBANOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biotechnology, Microbiology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada, atık tavuk tüylerinden elde edilen peptonun mikroorganizmaların sıvı ve katı besiyerlerinde substrat olarak kullanılabilirliği araştırılmıştır. Tavuk tüyü peptonunun (TTP) hazırlanması için sırasıyla asit hidrolizi (6 N H2SO4, 6 N H3PO4 ve 6 N HCl), nötürleştirme, süzme ve buharlaştırma işlemleri uygulanmıştır.TTP' nin zengin kül (42,1 g/100 g) ve protein (55,8 g/100 g) içeriğine sahip olduğu bulunmuştur. Mikroorganizmaları büyütme kapasitesi bakımından, TTP üç ticari peptonla (Typtone pepton =TP, Fish pepton = FP ve Protease pepton = FP) karşılaştırılmıştır. Çalışmada kullanılan 15 test mikroorganizmasından dördü (B. subtilis, R. glutinis, C. albicans ve A. niger) için en iyi büyüme performansları TTP içeren besiyelerinde gözlenmiştir. TTP içeren sıvı besiyerlerinde, B. subtilis, R. glutinis, C. albicans ve A. niger için elde edilen maksimum biyomas verimleri sırasıyla litrede 3,13, 5,54, 4,96 ve 7,47 g olarak belirlenmiştir. Sıvı kültürlerde test küfleri için en küçük hacimli tek tip peletler TTP ve FP ile elde edilmiştir. En az pH değişimleri TTP içeren sıvı kültürlerde saptanmıştır. TTP içeren agar besiyerlerinde B. subtilis, R. glutinis ve C. albicans tarafından oluşturulan maksimum koloni sayıları sırasıyla 83x108, 89x105 ve 63x105 CFU/ml olarak belirlenmiştir. A .niger için en iyi radyal büyüme performansı, TTP ve FP agar besiyerlerinde gözlenmiştir. 196 saatlik büyüme peryodu sonunda, bu küfün TTP, FP, TP ve PP agar besiyerlerindeki koloni çapı sırasıyla 90, 90, 78 ve 67 mm olarak ölçülmüştür. X. Campestris, C. famata ve G. roseum hariç diğer test mikroorganizmalarıda TTP içeren sıvı ve agar besiyerlerinde iyi büyüme performansı göstermiştir. TTP' nin substrat olarak kullanılabilirliği ayrıca çevresel örneklerdeki (toprak, et, süt ve su) bakteri, maya ve küflerin sayımı için değerlendirilmiştir. Et örneğindeki aerobik bakteriler en fazla sayıda koloniyi PP içeren agar besiyerinde (132x105 CFU/g) bunu takibende TTP içeren agar besiyerinde (116x105 CFU/g) meydana getirmiştir. Et ve su örneklerindeki maya ve küfler TP ve PP agar besiyerlerine oranla TTP ve FP agar besiyerlerinde daha fazla koloni meydana getirmiştir. Bu çalışmada ayrıca, ısı ve soğuk şoku ile yaralanmış bakteri ve mayaların iyileştirilmesi için tryptic soy agar (TSA) besiyerinde TTP' nin katkı maddesi olarak kullanılabileceği gösterilmiştir. Et ve su örneklerindeki yaralanmış bakteri ve mayaların yanısıra, yaralanmış B. subtilis, R. glutinis ve C. albicans' da en fazla sayıda koloniyi TTP ilave edilmiş TSA besiyerinde oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, usability of peptone prepared from waste chicken feathers was investigated as substrate in liquid and solid media of microorganisms. For the preparation of chicken feather peptone (TTP), acid hydrolysis (6 N H2SO4, 6 N H3PO4 and 6 N HCl), neutralization, filtration and evaporation processes were used, respectively. TTP was found to be rich in ash (42.1 g/100 g) and protein (55.8 g/100 g) contents. In terms of the capacity to growth microorganisms, TTP was compared with three commercial peptones (Typtone peptone =TP, Fish peptone = FP and Protease peptone = FP). Among the total 15 test microorganisms, the best growth performances for four of them (B. subtilis, R. glutinis, C. albicans and A. niger) were observed in the media containing TTP. The obtained maximum biomass yields for B. subtilis, R. glutinis, C. albicans and A. niger in liquid media containing TTP was determined as 3.13, 5.54, 4.96 and 7.47 g/l, respectively. Uniform pellets with the smallest size for test moulds in liquid cultures were obtained with TTP and FP. The least pH changes were detected in liquid cultures containing TTP. The maximum colony numbers formed by B. subtilis, R. glutinis and C. albicans on agar media containing TTP were found to be 83x108, 89x105 and 62x105 CFU/ml, respectively. The best radial growth performance for A. niger was observed on TTP and FP agar media. The colony diameter of this mould was assayed as 90, 90, 78 and 67 mm on TTP, FP, TP and PP agar media at the end of 196-hours growth period, respectively. The other test microorganisms except for X. campestris, C. famata and G. roseum also showed good growth performances in liquid and agar media containing TTP. Usability of TTP as substrate was also evaluated for enumeration of bacteria, yeasts and moulds in environmental samples (soil, meat, milk and water). Aerobic bacteria in meat sample developed the most number of colonies on PP-containing agar medium (132x105 CFU/g) and following this TTP- containing agar medium (116x105 CFU/g). The yeasts and moulds in meat and water samples developed more colonies on TTP and FP agar media compared to TP and PP agar media. In this study, it was also demonstrated that TTP could be used as a supplement in tryptic soy agar (TSA) medium for repair of heat and freeze-injured bacteria and yeasts. In addition to injured bacteria and yeasts in meat and water samples, injured B. subtilis, R. glutinis and C. albicans formed the most number of colonies on TSA supplemented with TTP.