Trabzon, Rize ve Artvin kıyılarından yakalanan bazı ekonomik öneme sahip teleost balıklarının endohelmint faunası
Endohelminth fauna of some ecomonically important teleost fishes from coasts of Trabzon, Rize and Artvin
  1. Tez No: 284210
  2. Yazar: YAHYA TEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CEMAL OĞUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Haziran 2007 ile Aralık 2010 tarihleri arasında yapılan bu çalışmada Trabzon, Rize ve Artvin kıyılarından yakalanan Belone belone, Caspialosa sp., Dicentrarchus labrax, Engraulis encrasicholus, Gaidropsarus mediterraneus, Gobius niger, Hippocampus guttulatus, Liza aurata, Liza ramada, Merlangius merlangus euxinus, Mugil soiuy, Mullus barbatus, Neogobius melenostomus, Ophidion rochei, Platichthys flesus, Pomatomus saltatrix, Sarda sarda, Sciaena umbra, Scorpaena porcus, Solea vulgaris, Spicara smaris, Syngnathus acus, Trachurus mediterraneus, Trachinus draco, Uranoscopus scaber türlerine ait 621 balık incelenmiş olup bunlardan 417'sinin çeşitli parazitler tarafından enfekte edildiği tespit edilmiştir. İncelenen balıklardan 4 338 adet parazit kaydedilmiş olup sayıları ve türleri şöyledir; 3 525 Hysterothylacium aduncum, 11 Anisakis simplex, 6 Philometra globiceps ve 1 Ascarophis sp. (Nematoda), 23 Neoechinorhynchus agilis ve 1 Acanthocephaloides propinquus (Acanthocephala) 23 Anisocoelium capitellatum, 12 Anisocladium gracile, 50 Anisocladium fallax, 1 Stephanostomum minutum, 131 Helicometra fasciata, 25 Lecithochirium musculus (Digenea), 437 Grillotia erinaceus, 79 Progrillotia dasyatidis ve 1 Scolex pleuronectes (Cestoda). Bu türlerden Philometra globiceps, Ascarophis sp., Grillotia erinaceus, Anisocladium gracile, Stephanostomum minutum, Lecithochirium musculus Türkiye'den, Acanthocephaloides propinquus, Neoechinorhynchus agilis, Anisocoelium capitellatum, Anisocladium fallax, Helicometra fasciata, Progrillotia dasyatidis, Scolex pleuronectis Karadeniz kıyılarımızdan ilk kez kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study which has been done between June 2007 and December 2010, 621 fishes caught from Trabzon, Rize and Artvin coasts of Black Sea, were examined. It was determined that 417 of these fishes were infected with one or more parasites. Examined fishes are as follow: Belone belone, Caspialosa sp., Dicentrarchus labrax, Engraulis encrasicholus, Gaidropsarus mediterraneus, Gobius niger, Hippocampus guttulatus, Liza aurata, Liza ramada, Merlangius merlangus euxinus, Mugil soiuy, Mullus barbatus, Neogobius melenostomus, Ophidion rochei, Platichthys flesus, Pomatomus saltatrix, Sarda sarda, Sciaena umbra, Scorpaena porcus, Solea vulgaris, Spicara smaris, Syngnathus acus, Trachurus mediterraneus, Trachinus draco, Uranoscopus scaber. Numbers and names of the 4 338 parasites which were collected from these fishes, as follow: 3 525 Hysterothylacium aduncum, 11 Anisakis simplex, 6 Philometra globiceps, 1 Ascarophis sp. (Nematoda), 23 Neoechinorhynchus agilis, 1 Acanthocephaloides propinquus (Acanthocephala), 23 Anisocoelium capitellatum, 12 Anisocladium gracile, 50 Anisocladium fallax, 1 Stephanostomum minutum, 131 Helicometra fasciata, 25 Lecithochirium musculus (Digenea), 437 Grillotia erinaceus, 79 Progrillotia dasyatidis, 1 Scolex pleuronectes (Cestoda). Philometra globiceps, Ascarophis sp., Grillotia erinaceus, Anisocladium gracile, Stephanostomum minutum, Lecithochirium musculus are found first time for Turkey and Acanthocephaloides propinquus, Neoechinorhynchus agilis, Anisocoelium capitellatum, Anisocladium fallax, Helicometra fasciata, Progrillotia dasyatidis, Scolex pleuronectis are first record for coast of Black Sea of Turkey.