Sıçan kalp ve akciğer dokusundan glukoz?6-fosfat dehidrogenaz, 6-fosfoglukonat dehidrogenaz, glutatyon redüktaz enzimlerinin saflaştırılması, karakterizasyonu, kotinin ve bazı ilaçların enzimlerin aktiviteleri üzerine etkilerinin incelenmesi
Purifcacation and characterization of glucose 6-phosphate dehydrogenase, 6-phospho gluconate dehydrogenase and glutathione reductase enzymes from rat lung and heart tissues and investigation of the inhibition effects cotinin and some durgs on the enzymes activities
- Tez No: 284224
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇİFTCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu çalışmada, sıçan kalp ve akciğer dokularınadan glukoz-6-fosfat dehidrogenaz (G6PD), 6-fosfoglukonat dehidrogenaz (6PGD) ve glutatyon redüktaz (GR) enzimleri tek kromatoğrafik adımda, ortalama %92 verimle saflaştırıldı. Saflaştırma prosedürü homojenat hazırlama ve 2?,5?-ADP Sepharose 4B afinite kromatografisinden oluşmaktadır. Enzimlerin saflık dereceleri ve alt birimlerinin molekül kütleleri SDS-PAGE ile, doğal hallerinin molekül kütleleri de Jel Filtrasyon kromatografisi ile belirlendi. Kinetik çalışmalar çerçevesinde, enzimler için optimum pH, iyonik şiddet, stabil pH, optimum sıcaklık ve substratlar için KM ve Vmax değerleri, ürünler için de Ki sabitleri ve inhibisyon türleri tespit edildi. Bunlara ilaveten, kotinin ve bazı ilaçların sözkonusu enzim aktiviteleri üzerine in vitro etkileri araştırıldı. IC50 değerleri ve Ki sabitleri en küçük olan levofloksasin ve furosemid için in vivo çalışma yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, glucose-6-phosphate dehydrogenase (G6PD), 6-phosphogluconate dehydrogenase (6PGD) and glutathione reductase (GR) enzymes from heart and lung tissues of rat were purified in a single chromatographic step on the average yield of 92%. Purification procedure consists of preparing homogenates and 2?,5?-ADP Sepharose 4B affinity chromatography. Purity degree of enzymes and molecular weights of subunits were determined by SDS-PAGE, and molecular weights of natural states were determined by gel filtration chromatography. Whitin the framework of kinetic studies optimum pH, ionic strength, optimum temprature and stable pH, for enzymes; the KM and Vmax values for substrates; the types of inhibition and Ki constant for the products were determined. In addition, in vitro effects of cotinin and some drugs on activities of enzyme in question were investigated. In vivo study was performed for levofloxacin and furosemide whose IC50 and Ki are the smallest.