Bulanık mantık ile ağaç malzeme yanma performansının izlenmesi
Monitoring of wooden material combustion performance with fuzzy logic
  1. Tez No: 284261
  2. Yazar: CANER ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAİF BAYIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, bulanık mantık ile ağaç malzeme yanma performansının izlenmesi gerçekleştirilmektedir. Ağaç malzemenin yanma özellikleri konusunda farklı yanma düzenekleriyle birçok çalışma yapılmaktadır. Günümüzde ağaç malzeme yanma düzenekleri gelişen teknoloji ve artan isteklere cevap verememektedir. Bilgisayar destekli yanma düzeneği tasarlanarak geliştirilen kullanıcı arayüzlü yazılım ile yanma performansının izlenmesi sağlanmıştır. Yanma sonucu elde edilen ölçümlerin ve yanma sürecinin en hassas şekilde izlenmesi bilgisayar üzerinde gerçek zamanlı olarak gerçekleştirilmektedir. Ağaç malzeme yanma düzeneğinde ölçme kaynaklı hatalar en aza indirilmektedir. Bu sistem ile yanma sonucu ölçülen parametreler üzerinde daha hızlı işlemler yapılabilmektedir. Yanma işlemi boyunca ölçülen veriler kullanılarak bulanık mantık ile deney performansı tespit edilmekte ve oluşan hatalar kullanıcı arayüzlü yazılımla kullanıcıya belirtilmektedir. Yanma süresince uzman kişinin fark edemediği beklenmeyen durumlar bu sistem sayesinde rahatlıkla tespit edilebilmektedir. Gerçekleştirilen bilgisayar destekli yanma sisteminin veri kayıplarını önlediği, hassas ölçümlerle daha iyi sonuçlar verdiği gözlemlenmektedir. Deney tekrarı azaltıldığı için zaman, iş ve enerji tasarrufu sağlanmaktadır. Sistem bu özellikleri ile ağaç malzeme yanma Ar-Ge merkezlerinde, bu konudaki akademik çalışmalarda ve bu alanda üretim yapan firmalarda rahatlıkla kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, monitoring of wooden material combustion performance with fuzzy logic has been realized. Many studies have been made on the combustion properties of wooden material with different combustion mechanisms. Today, wooden material combustion mechanisms do not meet the needs of developing technology and increasing demands. Computer-aided combustion mechanism was designed and performance of combustion was monitored via user interface software developed by the researcher. The most accurate monitoring of measurements obtained by the combustion and combustion process has been realized in real time on the computer. Errors occurred as a result of manual measurement are minimized in wooden material combustion mechanism. Operations on parameters that obtained from the result of combustion can be made faster using this system. Test performance was determined with fuzzy logic by using data obtained during the combustion process and errors are reported to the user with user interface software. Unexpected situations that experts could not notice can be determined easily by this system during the combustion. It has been observed that the designed computer-aided combustion system prevents the data-loss and gives better results with sensitive measurements. Since the repetitions of the experiment were reduced, time, work and energy savings are obtained. This system with these features can be used easily at wooden material combustion R&D centers, on the academic studies covering this issue and companies working in this area.