Gaziosmanpaşa Üniversitesinin kurumsal web sayfası ziyaretlerinin web madenciliği ile analizi
Analyzing Gaziosmanpasa University visited web site with web mining
  1. Tez No: 284260
  2. Yazar: TURGUT ÖZSEVEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHARREM DÜĞENCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Günümüzde internet yaşamın her aşamasında kullanılan önemli bir bilgi kaynağıdır. Ayrıca internet üzerinde kullanıcılar ve web sayfası sahipleri için keşfedilmeyi bekleyen önemli bilgiler bulunmaktadır. Web madenciliği internet üzerinde bulunan verilerin veri madenciliği teknikleri ile analiz edilerek önemli bilgilerin keşfedilmesini sağlar. Web madenciliği, web sitelerini ziyaret eden kullanıcıların davranışlarını inceleyerek web sitelerinin güncellenmesi veya geliştirilmesi, müşterilerin ilgi alanları, reklam alma, pazarlama stratejileri oluşturma, sayfa kullanım dağılımlarını belirleme gibi birçok konuda karar verilmesini sağlayan bilgileri sunar.Bu çalışmada, Gaziosmanpaşa Üniversitesi web sayfasına ait altı aylık erişim kayıtlarının web kullanım madenciliği ile analiz edilmesi için web kullanım madenciliğinin tüm aşamalarını kapsayan yazılım oluşturulması, oluşturulan yazılım ile web sayfasına ait birlikte ziyaret edilen sayfaların tespit edilmesi ve web sitesinin kullanımına ait çeşitli istatistiki bilgilerin elde edilmesi amaçlanmıştır. Bu bilgiler site yöneticilerine sitenin güncelleme ve tasarım aşamalarında karar vermesine yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Today, internet is an important source of information used in every stage of life. In addition, users and owners of the web page for important information on the internet are waiting to be discovered. Web mining allows the discovery of important information by analyzing data on the internet with data mining techniques. Web mining offers information that allows deciding many issues such as update or development of web sites, interests of customers, ad-making, creating marketing strategies, distribution of page usage by examing the behavior of websites visited by users.In this study, a software is creation the covering all phases of web usage mining in that six-month user access logs belonging to the web site of Gaziosmanpasa University were analyzed with web usage method, with created software was aimed to be determine together pages visited by the web site and a variety of statistical information retrievel on how to use the web site. This information will help you decide of the web site administrators in update and design stages of web sites.