Kok kömürü üretim endüstrisi atıksularından fenton prosesi ile fenol giderimi
Removal of phenol from coke coal industry wastewater by fenton process
- Tez No: 284262
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERAL TOPCU SULAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Modern yaşam ve teknolojideki gelişmeler çevresel sorunları beraberinde getirmiştir. Bu sorunlar; atık su, canlı atıkları ve gübreler, endüstriyel atıklar, elektronik atıklar ve piller, nükleer atıklar, tıbbi atıklar, fenoller ve pestisidlerdir. Bu atıklardan en önemlisi ise fenol ve fenolün türevleridir. Fenol ve türevleri bilinen en toksik ve tehlikeli organik kirleticilerdendir. Bu atıkların giderimi için birçok arıtım metodu bulunmaktadır. Kullanılan arıtım proseslerinden en önemlilerinden biriside Fenton prosesidir. Bu proses ile endüstriyel atıksuların arıtımında oldukça iyi sonuçlar elde edilmektedir.Fenol özellikle kok kömür üretim proseslerinin atıksularında oldukça fazla bulunmaktadır. Bunun yanı sıra fenol petrokimyasallar, petrol arıtım ve organik sentezlerin atık akımları, kağıt hamuru ve kağıt ağartma tesisleri, reçine, pestisit endüstrileri atık sularında bulunabilir. Ayrıca soğutucu, yangın söndürücü, boya, çözücü, pestisit ve insektisit endüstrileri atık sularında yan ürün olarak ve proses artığı olarak bulunmaktadır.Bu tez çalışmasında, kok kömürü üretim endüstrisi atıksularından fenol ve KOİ gideriminde, kimyasal arıtım ve Fenton prosesinin uygulanabilirliği araştırılmıştır. Kimyasal arıtım için farklı koagülantlar kullanılmıştır. Fenton prosesi, Fe2+ iyonları ile H2O2 arasındaki reaksiyon sonucunda hidroksil radikallerinin oluşması esasına dayanmaktadır. Proseste oksidasyon ve koagülasyon işlemleri bir arada gerçekleşmektedir. Bu tez çalışmasında Fenton prosesine etki eden reaksiyon süresi, demir sülfat miktarı, hidrojen peroksit miktarı, pH, sıcaklık vb. parametreler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Modern life and developments in technology has brought environmental problems. These issues are waste water, live waste and fertilizers, industrial waste, electronic waste and batteries, nuclear wastes, medical wastes, phenols and pesticides. The most important of these wastes are phenol and phenol derivatives. Phenol and its derivatives is the most toxic and hazardous organic pollutants. There are many treatment methods for the removal of these wastes. One of the most important processes used in the treatment is Fenton process. Quite good results are obtained in the industrial wastewater treatment with this process.Phenol is quite a lot of in waste waters of especially coking coal production processes. In addition, phenol can be found in petrochemicals, petroleum refining, organic synthesis and waste streams, pulp and paper bleaching plants, resin, pesticide industries and wastewater. Also it can be found in wastewater of cooling, fire extinguishers, paint, solvent, pesticide and insecticide residues and process byproducts.In this study the applicability of chemical treatment and Fenton process was investigated for removal of phenol and COD in coke production industry waste water. Chemical treatment is used for different coagulants. Fenton process, as a result of the reaction between H2O2 and Fe2+ ions is based on the formation of hydroxyl radicals. The process of oxidation and coagulation processes occur together. In this study, Fenton's process affecting reaction time, the amount of iron sulfate, hydrogen peroxide content, pH, temperature, etc. parameters were investigated.