Metil parathion ve dichlorvos'un insan eritrositleri üzerine in vitro toksik etkisi ve vitamin C ve vitamin E'nin koruyucu rolü
Methyl parathion and divhlorvos-induced oxidative stress in human erythrocytes and the protective effect of vitamins C and E in vitro
- Tez No: 284283
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEK PANDIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmada, organofosfatlı pestisit olan methyl parathion ve dichlorvos'un eritrositler üzerinde serbest radikal üreterek oksidatif stres meydana getirdiği ve hücresel antioksidan savunma sistemini değiştirdiği gösterilmiştir. Bu tez çalışmasında in vitro koşullarda farklı dozlarda methyl parathion ve dichlorvos (1,10,100 µM) ve methyl parathion/dichlorvos vitamin C (VC; 10µM)/vitamin E (VE; 30µM) kombinasyonunun insan eritrositlerindeki malondialdehit (MDA) seviyesi ile süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT) ve glutatyon peroksidaz (GPx) enzim aktiviteleri üzerine olan etkileri incelenmiştir. Eritrositler farklı uygulamalarda (sadece methyl parathion, sadece dichlorvos, yalnızca vitaminler, methyl parathion+vitaminler ve dichlorvos+vitaminler) 37 ºC'de 60 dk inkübe edilmişlerdir ve MDA seviyesi ile SOD, CAT ve GPx enzim aktiviteleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, methyl parathion and dichlorvos are organophosphate (OP) pesticide that have been shown to induce oxidative stress in erythrocytes through the generation of free radicals and alteration of the celluler antioxidant defense system. We examinated the effect of several different doses of methyl parathion and dichlorvos (1,10,100µM) or methyl parathion or dichlorvos in combination vitamin C (VC; 10µM) or vitamin E (VE; 30µM), on the levels of malondialdehyde (MDA), superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT) and glutathione peroxidase (GPx) activities in human erythrocytes in vitro. Erythrocytes were incubated under various treatment conditions (methyl parathion alone, dichlorvos alone, vitamins alone, methyl parathion plus vitamins, and Dichlorvos plus vitamins) at 37 ºC for 60 min, and the levels of MDA, SOD, CAT and GPx activities, were determined.