Gazaltı kaynağından çıkan gazlara maruz kalan kişilerin periferal kan lenfositlerindeki mitotik indeks, replikasyon indeksi ve mikronükleus parametrelerinin değerlendirilmesi
Determination of mitotic index in peripheral lymphocytes of welders exposure to metal arc welding fumes
  1. Tez No: 284284
  2. Yazar: CEYLAN ALAKOÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. ERHAN EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Gazaltı kaynağı ucuz ve kaliteli kaynak yapabilmeyi sağlaması nedeniyle birçok endüstriyel alanda yaygın bir şekilde kullanılan metodlardan biridir. Bu çalışmada, 23 kaynakçı ve 25 kontrol deneğin periferal kan lenfositleri sitotoksisite için izlendi. Deneklerin yaşları, sigara ve alkol alışkanlıkları, gazaltı kaynağına maruz kalma süreleri ve ilaç kullanımları ile ilgili bilgiler kaydedildi. Araştırma sonuçlarına göre kaynakçıların mitotik indeks, replikasyon indeksi ve mikronükleus oranları gazaltı kaynağına maruz kalmayan kişilere göre oldukça yüksek bulundu. Mitotik indeks ve mikronükleus oranlarında bu artış istatistiksel olarak önemlidir (P < 0.05). Genelde gazaltı kaynağı gazlarına maruz kalma süresinin ve sigara kullanımının artışı ile beraber mitotik indeks, replikasyon indeksi ve mikronükleus oranları da artış gösterdi. Yaşın artışı ile beraber replikasyon indeksi oranları azalma gösterirken, mikronükleus oranları artma göstermiştir. Mitotik indeks sıklığı ve yaş arasında kaynakçılarda pozitif korelasyon, kontrol grubunda ise bu iki değer açısından negatif korelasyon gözlendi. Elde edilen sonuçlara göre gazaltı kaynağı gazlarının oluşturduğu risk sebebiyle bu işle uğraşan kaynakçılar bilgilendirilmeli ve koruyucu önlemler alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
The gas metal arc welding is a widely used method for a lot of industrial areas as a cheap and qualified weld supply. In this study, peripheral blood lymphocytes of 23 welders and 25 non-exposed subjects were monitored for cytotoxicity. The informations regarding the subject's age, smoking habits, alcohol consumption, duration of exposure and medicine usage were recorded. According to the research results, mitotic index, replication index and micronucleus rates of the welders were quite higher than non-exposed subjects. This increase is significant as statistically in mitotic index and micronucleus (P < 0.05). In generally, the rates of mitotic index, replication index and micronucleus were increased accompanied by the increasing of exposure time to metal arc welding fumes and smoking. While replication index rates were decreasing accompanied by the increasing of the age, micronucleus rates were increased. It was observed that there was a positive correlation between mitotic index frequency and age at welders and there was a negative correlation between mitotic index frequency and age at non-exposed subjects. According to obtained results it should instructed welders who work with gas metal arc welding because of risk caused metal arc welding fumes and taken protective measures.