Bal peteği sandviç kompozit yapıların dinamik analizi
Dynamic analsyis of honeycomb composite sandwich structure
  1. Tez No: 284303
  2. Yazar: FEVZİ ÇAKMAK BOLAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRKAN ŞAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmanın amacı petek yapılı sandviç kompozit yapıların titreşim analizlerinin deneysel ve nümerik olarak yapılmasıdır. Bunun için farklı konfigürasyonlarda sandviç kompozit kirişler üretilmiş, üretilen bu sandviç kirişlerin ankastre-serbest sınır şartlarındaki doğal frekansları ve titreşim biçimleri belirlenmiştir. Sandviç yapıyı oluşturan alt ve üst yüzey tabaka kalınlıklarının yanı sıra çekirdek malzemenin kalınlığının ve folyo kalınlığının titreşim karakteristiklerine olan etkileri incelenmiştir. Nümerik analizler ANSYS paket programı ile yapılmıştır. Deneysel olarak elde edilen sonuçlarla, nümerik olarak elde edilen sonuçların karşılaştırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study fix- free vibration analysis of aluminum honeycomb sandwich structures were carried out experimentally and numerically. The natural frequencies and mode shapes of sandwich structures fabricated with different configurations for clamped-free boundary condition were determined. The effects of lower and upper face sheet thickness, the core material thickness, cell diameter, cell angle and foil thickness on the vibration characteristics were examined. The numerical studies were performed with ANSYS package. While the sandwich structures were modeled in ANSYS the continuum model was used. Later, the numerical results were compared with the experimental findings.