Karbonik anhidraz I ve II izoenzimlerinin koyun midesinden saflaştırılması, karakterizasyonu ve bazı ilaçların enzim aktivitesi üzerine etkilerinin incelenmesi
Purification and characterization of carbonic anhydrase I and II isozymes from sheep stomach, investigation effects of some drugs on the enzyme activity
  1. Tez No: 284302
  2. Yazar: NAMIK KILINÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ BEYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tez kapsamında karbonik anhidraz (CA, karbonat hidroliyaz, E.C.4.2.1.1) I ve II izoenzimleri(CA I ve CA II), koyun midesinden saflaştırıldı. Saflaştırma; afinite kromatografisi yöntemi ile gerçekleştirildi. Saflaştırılan izoenzimlerin verimi ve saflaştırma katsayıları CA I için %51,9 ve 529,4 CA II için %78 ve 615,2 kat olarak hesaplandı. Enzimin saflığını kontrol etmek amacıyla Sodyum Dodesil Sülfat-poliakrilamid jel elektroforezi (SDS-PAGE) yapıldı ve her iki izoenzim için alt birim molekül kütlesi 26,7 kDa olarak belirlendi. Ayrıca, koyun midesi karbonik anhidraz enzim aktivitesi üzerine hidrataz ve esteraz aktivitesi kullanılarak bazı ilaçların etkileri araştırıldı. İnhibisyon etkisi gösteren ilaçlardan enrofloksasin, tylosin, ampisilin sodyum, amikasin sülfat ve kanamisin sülfat için IC50 değerleri ve amikasin sülfat, kanamisin sülfat ve enrofloksasin ilaçları için Ki sabitleri hesaplandı.
Özet (Çeviri)
In the present study, CA I and CA II isoenzymes were purified from sheep stomach with a specific activity of 4864.8 EU/mg, 5652.02 EU/mg and yield of 51.9%, 78% using Sepharose 4B-L-Tyrosine sulfanilamide affinity gel chromatography, respectively. The over all purifications from sheep stomach CA I and CA II were approximately 529.4 and 615.2 fold respectively. To check the purify of enzymes, Sodium Dodecyl Sulphate-polyacrylamide gel electrophoresis (SDS-PAGE) was performed and a single band was observed. In addition, effects of some drugs on sheep stomach CA I and CA II isoenzymes activities were investigated. IC50 and Ki values calculated for the drugs which show inhibition effects.