Glukoz 6-fosfat dehidrogenaz enziminin çipura karaciğer ve solungaç dokularından saflaştırılması ve enzim aktivitesi üzerine bazı metallerin etkilerinin incelenmesi
Purification of Glucose 6-Phosphate Dehydrogenase from gilt head bream (Sparus aurata) liver and gill tissues and investigate of some metal effects on enzyme activity
  1. Tez No: 284311
  2. Yazar: MAHİNUR ÇAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN BÜLBÜL, DOÇ. DR. ŞÜKRÜ BEYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, metabolizma için oldukça önemli olan glukoz 6-fosfat dehidrogenaz (G6PD; EC 1.1.1.49) enzimi çipura (Sparus Aurata) karaciğer ve solungaç dokularından saflaştırıldı. Saflaştırma, homojenatın hazırlanması, amonyum sülfat çöktürmesi ve 2',5'-ADP Sepharose 4B afinite kromatografisi yöntemleri ile gerçekleştirildi. Çipura karaciğer ve solungaç dokuları için tüm saflaştırma işlemleri boyunca %verim ve saflaştırma kat sayıları sırasıyla %54,6, %52,2, 1864,3 ve 283,0 olarak bulundu. Enzim aktiviteleri Beutler metoduna göre spektrofotometrik olarak belirlendi. Enzimlerin saflığını kontrol etmek için SDS-PAGE yapıldı ve tek bant gözlendi. Ayrıca bazı metallerin çipura karaciğer ve solungaç G6PD enzim aktivitesi üzerindeki etkileri incelendi. İnhibisyon etkisi gösteren metaller için IC50 ve Ki değerleri hesaplandı.
Özet (Çeviri)
In this study, glucose 6-phosphate dehydrogenase (G6PD; EC 1.1.1.49) enzyme which is of great importance for the metabolism was purified from gilt heat bream (Sparus Aurata) liver and gill tissues. The purification was performed by preparation of homogenates, ammonium sulphate precipitation and 2?,5?-ADP Sepharose 4B afinity chromatography. Overall purification procedure, yield and purification fold for liver were obtained as 54,6%, 52,2% and 1864,3, 283,0, respectively. Activities of the enzymes were determined by Beutler method spectrophotometrically. The purify of the enzymes were checked by SDS-PAGE. Which shaved a single band. In addition, the effects of some different metals on G6PD from liver and gill were investigated. Besides, IC50 and Ki values were calculated for this metals which show inhibition effects.