Karmaşık tipli tensörlere uygulanan tachıbana operatörü
Tachibana operator apllied to mixed-type tensors
  1. Tez No: 284328
  2. Yazar: FURKAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF SALİMOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tezde ilk olarak pür tensör alanları incelenmiştir ve bu pür tensör alanlarına uygulanan Tachibana ve Vishnevskii operatörünün tanımları verilmiş ve bu operatörlerin çeşitli tiplerdeki tensör alanlarına uygulamaları bulunmuştur. Bu çalışmada amacımız karmaşık tipli tensör alanına uygulanan Tachibana operatörünü incelemektir, bunun için ilk önce altmanifoldlarda karmaşık tipli pür tensör alanları ve - operatörleri incelenmiştir. Daha sonra karmaşık tipli tensör alanlarına uygulanan Tachibana operatörünün genelleştirmeleri bulundu. Son olarak ise, Norden manifoldlarında Tachibana operatörlerine bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, firstly pure tensor field are investigated. Then, the definitions of Tachibana and Vishnevskii operators which can be applied to pure tensor field are given. Secondly, their applications to the tensor field of various types can be found. That the aim of this thesis is the Tachibana operators applied to a tensor fields of mixed kind, so primarily pure tensor fields of mixed kind on submanifolds and - operators were examined. Then, generalizations of Tachibana operators applied to a tensor fields of mixed kind can be found. Finally, Tachibana operators on Norden manifolds are analyzed.