Kısıtlı sulama uygulamalarının ılıman iklim meyve ağaçlarında büyüme ve gelişmeye etkileri
The effects of deficit irrigation treatments on the growth and development of the temperate-zone fruit trees
- Tez No: 284380
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET EŞİTKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Sulama, tarımda devamlılığı ve kararlılığı sağlayan, bunun yanında diğer tarımsal girdilerin etkinliğini arttıran ve birim alandan yüksek verim oluşturan tarımsal girdilerden biridir. Sulamadan beklenen yararı sağlayabilmek için temel koşul, bitkinin ihtiyaç duyduğu miktardaki suyun yağışlarla karşılanamayan bölümünün toprakta bitkinin kök bölgesine gereken zamanda ve gereken miktarda verilmesidir. Bunun yanı sıra, sulamada kullanılan su miktarının azaltılması da su kaynaklarının giderek yetersiz hale geldiği günümüzde büyük önem kazanmıştır. Bu bakımdan kısıtlı sulama uygulamaları özellikle de düzenlenmiş kısıtlı sulama yöntemleri giderek önemini artırmaktadır. Düzenlenmiş kısıtlı sulama meyve ağaçlarında sürgün büyümesinin yoğun olduğu dönemde kaybedilen su miktarından daha az suyun bitkilere sağlanması ve meyve büyümesinin hâkim olduğu dönemde ise yeterli su verilmesi prensibine dayanmaktadır. Bu sulama yönteminin kullanılması ile aşırı vejetatif büyüme baskı altına alınabilmekte buna karşılık meyve veriminde ve kalitesinde herhangi bir olumsuzluk meydana gelmemektedir. Ayrıca, büyük ölçüde su tasarrufu da sağlanabilmektedir. Bu bakımdan, düzenlenmiş kısıtlı sulama uygulamalarının ülkemizde de farklı meyve türlerindeki etkisinin araştırılmasında ve uygulamaya aktarılmasında fayda olacaktır.
Özet (Çeviri)
Irrigation is one of the agricultural inputs providing permanence and stability in agriculture and also increasing the efficiency of other agricultural inputs and fructifying high yield per unit area. The basic condition for getting the expected benefit from irrigation is providing for the root zone of the plant with the sufficient amount of water that cannot be met with rainfall at the right time and at the necessary amount. Besides, reducing the amount of water used for irrigation also has become more of an issue in the present day when water resources are becoming more deficient day by day. In this regard, deficit irrigation applications, particularly regulated deficit irrigation methods, have increased their importance. Regulated deficit irrigation is based on the principle that during the periods when shoot growth is intensive, less water than lost amount of water is given to plants and adequate amount of water is given during the periods when fruit growth is dominant. By using this irrigation method, while vegetative overgrowth can be suppressed, on the other hand, no negative effect occurs in fruit yield and quality. Moreover, thanks to this method, a great amount of water saving can be achieved. In this regard, regulated deficit irrigation treatments will be beneficial for investigating their effects on different fruit species and also for taking them into practice.