Kil mineralin çözeltiden bakır ve nikel iyonları adsorpsiyonu
Adsorption of copper and nickel ions from solution with clay mineral
- Tez No: 284414
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ RIZA DEMİRKIRAN, DOÇ. DR. BİLAL ACEMİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, Kahramanmaraş bölgesinden temin edilen, montmorillonit grubu beyaz kil üzerine bakır(II) ve nikel(II) iyonlarının adsorpsiyonu incelendi. Adsorpsiyon üzerine kil miktarı, başlangıç metal iyonu konsantrasyonu, pH ve sıcaklığın etkisi çalışıldı. Sonuçlar; kil miktarı, konsantrasyon, pH ve sıcaklıktaki artışların metal iyonu adsorpsiyonlarında artışa yol açtığını gösterdi. Ayrıca bakır(II) ve nikel (II) iyonlarının yarışmalı adsorpsiyonu değişik pH ve sıcaklıklarda çalışıldı ve bakır(II) iyonunun nikel iyonundan daha fazla adsorplandığı görüldü. Sonuç olarak, kilin metal iyonları adsorpsiyonu için yüksek bir adsorpsiyon kapasitesine sahip olduğu gözlendi. Tüm deneysel şartlar altında kil tarafından bakır (II) ve nikel (II) iyonları adsorpsiyonunun sırasıyla %92,3 ? 100 ve % 90,26 ? 97,82 aralığında olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, the adsorption of Cu(II) and Ni(II) ions onto white clay of montmorillonite group obtained from the Kahramanmaraş region was investigated. The effects of clay amount, initial metal ion concentration, pH, and temperature on the adsorption were studied. The results showed that the increases in the clay amount, initial metal ion concentration, pH and temperature led to the increases in the metal ion adsorptions. Besides, the competitive adsorption of Cu(II) and Ni(II) ions was studied at different pH and temperatures and it was shown that Cu(II) ions were more adsorbed than Ni(II) ions. As a result, it was observed that clay had a high adsorption capacity for metal ions. It was determined that the adsorpsion of Cu(II) and Ni(II) ions by clay was in the range of 92.3 ? 100 % adsorpsion and 90.26 ? 97.82 % under all experimental conditions, respectively.