Bardakçı kili kullanılarak sulu çözeltiden ağır metal uzaklaştırılması ve adsorbsiyon kinetiğinin incelenmesi
Observing the adsorption kinetic and leaving the heavy metal from liquid solution by using the bardakçi clay
- Tez No: 179446
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN YILDIZ, YRD. DOÇ. DR. AYCAN GÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Chemical Engineering, Environmental Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı endüstriyel gelişmeye bağlı olarak her geçen gün büyük bir tehlike haline gelmeye başlayan ağır metal tehlikesinin farkına varabilmek, özellikle etki alanının çok fazla olduğu sulu ortamdan bu ağır metalleri uzaklaştırma yöntemlerini araştırmaktır. Bunun içinde ucuz bir yöntem olan doğal killerin; çinko, bakır gibi ağır metalleri adsorplayabilme özelliğinden faydalanıldı.Çalışmada Bardakçı'dan alınan kil örneklerinin özelikleri incelendi, ağır metallerin killer tarafından adsorpsiyonu ve adsorpsiyon kinetikleri araştırıldı. Ağır metal olarak çinko ve bakır kullanıldı. Ağır metallerin kil örnekleri tarafından adsorbe edilmelerinde sıcaklık, pH ve derişim gibi üç farklı parametre kullanıldı. Sıcaklığın, konsantrasyonun ve pH ın adsorpsiyona etkileri gözlemlenerek deney sonuçları grafiklerle düzenlendi. Elde edilen verilerin Freundlich adsopsiyon izotermlerine uygun olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study to prove with the improving industry become aware of the dangerous uses of heavy metal and observing the new method to leaving this heavy metal especially in aquatic areas, so far in this study we used a cheap method which is related with the adsorbtion properties of clay to adsorb copper and zinc.In this he properties of Bardakçı clay, adsorption of heavy metal by clay and kinetic of adsorption were researched. Zinc and copper was used as a heavy metal and during the In the experiments; temperative, pH and solution concentration were used as parameters , pH and concentration degree were controlled the effect of heat, concentration and pH on adsorbtion was observed and the result of the experiment regulated on graphic .As a result the experiment show that datums are acceptable with the Freundlich izothern kinetic.