Türkiye'nin farklı bölge işletmelerinden getirilen japon bıldırcını döllerinin yumurta verim ve kalite özellikleri bakımından incelenmesi
Investigation of japanese quail progenies interms of egg yield and quality levels that are brought from six different managements of turkey
  1. Tez No: 284415
  2. Yazar: MAKBULE SEDA BAŞÇILLAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MESUT KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırma, Türkiye'nin altı farklı işletmesinde yetiştirilen Japon bıldırcınlarının yumurta verim ve kalite düzeylerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. İki generasyon halinde yürütülen çalışmada; aynı yaş gruplarında, getirildikleri işletmelere göre sınıflandırılmış Japon bıldırcınları kullanılmıştır. Çalışmada, kuluçka ile ilgili özelliklerin düzeyleri, 18 haftalık yaşa kadar bıldırcın-gün yumurta verim oranı, yumurta ağırlığı, yumurta iç ve dış kalite özelliklerinin araştırılması amaçlanmıştır.Deneme sonucunda kuluçka randımanı birinci generasyon da sırasıyla %74, %73, %75, %82, %69 ve %71, ikinci generasyon da ise %92, %93, %84, %87 ve %93 olarak tespit edilmiştir. 18 haftalık yumurta ağırlık ortalaması birinci generasyon gruplarında 10.7±0,08 ile 12.5±0.10 arasında değişirken, ikinci generasyon için 8.0±0.1g. ile 12.0±0.19 g. arasında değişmiştir. Birinci generasyonda, yumurta verim oranı 18 haftalık yaşa kadar olan dönemde %92.86 ile %50.00 arasında değişim gösterirken, ikinci generasyona ait yumurta verimi %58.33 ile %74.29 arasında değişmiştir. Generasyonlara ait grupların yumurta iç kalite özellikleri ve kabuk kalınlıkları bakımından iki generasyon arasında farklılık önemli olmamıştır. Yumurta akı oranları birinci generasyonda %49.91 ile %56.99 arasında değişirken, sarı oranları %34.91 ile %37.23 arasında belirlenmiştir. İkinci generasyonda ise yumurta ak oranları %53.61 ile %57.43 arasında, sarı oranları ise %31.38 ile %33.70 arasında belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work egg yield and egg quality characteristics of Japanese quail that are breed in six different management of Turkey were determined. Japanese quail that were used in this experiment were grouped in the same age according to their brought management and trail continued till to two generations.It has been aimed to investigate the levels of hatching characteristics, daily egg yield rate, egg weight, egg interior and exterior quality traits of Japanese quail until 18 weeks of age.According to results hatching rates in the first generation were 74%, 73%, 75%, 82%, 69% and 71%, in the second generation were 92%, 93%, 84%, 87% and 93 were obtained. Egg weight mean of 18 week old quail in the first generation was change between 10.7±0,08 to 12.5±0.10. In the second generation it was obtained between 8.0±0.1g. to 12.0±0.19. Egg yield rate were obtained between 50% to 92.86% and 58.33% to 74.29% for first and second generations respectively. No significant differences between generations for egg shell thickness were observed. Egg yolk and albumin rates for the first generation were found between 56.99% to 49.91% and 37.23% to 34.91% and for the second generation were found between 57.43% to 53.61% and 33.70% to 31.38% respectively. Haugh unit was determined as 84.97%, 86.59%, 86.32%, 89.63%, 87.62% and 83.99% for the first generation and 86.80%, 84.42%, 85.11%, 86.22 %,84.55% and 86.37% for second generation.