Kahramanmaraş il merkezinde ailelerin tarhana tüketim yapısı
Families' tarhana consumption patterns in Kahramanmaras city center
  1. Tez No: 284416
  2. Yazar: AYŞE BETÜL SEMERCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Kahramanmaraş tarhanası yörede yoğun tüketimi yanında tüketim biçimindeki zenginliği ile Kahramanmaraş ekonomisine katkı sağlamaktadır. Kahramanmaraş tarhanası ekonomik açıdan ilk kez incelenmiş olması sebebiyle yapılan araştırma önem arz etmektedir.Bu çalışmanın ana amacı Kahramanmaraş kent merkezinde ailelerin tarhana tüketim yapısını ortaya koymak ve Kahramanmaraş tarhanasının kendine özgü yöresel özellikleriyle coğrafi işaretli ürünler kapsamına alınma çalışmalarına katkı sağlamaktır.Ailelerin sosyo ekonomik yapısı tarhana tüketim durumuyla ilişkilendirilmiştir. Tüketimde etkili olan faktörler belirlenmiş. Tüketim üzerinde etkili olan gelir yanında etkili olabilecek tüketicilerin özellikleri zevk, tercih ve düşüncelerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma Kahramanmaraş kent merkezinde belirlenen 270 tüketici ile yapılan anketlerle oluşturulmuştur. Araştırmanın sonuçlarına göre tüketiciler aylık gelirlerinden 328 TL gıda harcamalarına ve bunun da %6'sını tarhana ve firik tüketimine ayırmaktadırlar. Anket döneminde ailelerin bir ayda ortalama 1.6 kg çorbalık tarhana, 4.2 kg cips tarhana ve 5.5 kg firik tükettikleri saptanmıştır. Ailelerin gelirleri arttıkça toplam gıda harcamaları ve tarhana tüketiminin de arttığı saptanmıştır.Tüketicilerin çoğunluğu tarhananın Kahramanmaraş' a özgü bir yiyecek olduğunu düşünmekte ve tarhananın evrensel bir lezzet olabileceği inancındadırlar. Fakat Kahramanmaraş tarhanasının yeterince tanıtımı yapılamamıştır. Bu ürünün lezzetli olması, besleyici olması, sağlıklı olması, taşımasının kolay olması, yemek yapım aşamasının kısa olması ve uzun süre özelliğini koruması gibi özellikleriyle de pazarlama potansiyeli ve Kahramanmaraş ekonomisine ne kadar çok katkı sağlayacağı ortadadır.
Özet (Çeviri)
The tarhana of Kahramanmaraş which, is consumed widely at different ways, contributes to the economics of the region. This research is important because the economical analysis of Kahraman Maraş tarhana has not been studied previously.The purpose of this study is to investigate the households? consumption structure of tarhana and thus contribute to the Kahramanmaraş tarhana, which has unique characteristics, to be included among the products with geographical markers.The socio-economic structures of the households were related to the tarhana consumption. The factors effective on the consumption were determined including the income level, consumer choices and preferences. The researches were conducted in urban area of Kahramanmaraş with 270 households through the questionnaires. According the results, the households spend TL 328 for the food monthly and the share of tarhana and firik in the total food expenditure is 6%. The households? monthly consumption of soup tarhana, cips tarhana and firik were 1.6 kg, 4.2 kg and 5.5 kg, respectively. The food expenditure, and tarhana and firik consumption quantities increased in proportion of households? income.Kahramanmaraş tarhana has a high marketing potential due to its delicious, nutritious, healthy, easy transportability and short duration of meal process. Although most of consumer believe that the Kahramanmaraş tarhana has unique characteristics and could be a universal delicious food, sufficient advertising has not been made yet and thus it is not known widely.