Güneydoğu Anadolu bölgesinde antepfıstığı alanlarında ara ürün olarak yetiştirilen yem bitkilerinin toprak su içeriği üzerine etkileri
The effect of forage cropping on soil moisture content in alley cropping system under pistachio in South East Anatolia region
  1. Tez No: 284434
  2. Yazar: RESUL AĞTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP GÜNDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Yarı kurak bölgelerde yem bitkilerinin yetiştiriciliğini sınırlayan temel etmenlerin başında su kısıtlılığı gelmektedir. Bu çalışmada, Güney Doğu Anadolu Bölgesinde ara ürün olarak yem bitkileri yetiştirilen antepfıstığı plantasyonlarında dört tekerrürlü olarak fiğ, arpa, fiğ-arpa karışımı ve kontrol olmak üzere dört farklı uygulamanın toprak nem içeriği üzerine etkisi incelenmiştir. Her bir deneme parselinin üç farklı noktasından ve iki farklı derinlikte ara ürün vejetasyon süresince 15 gün aralıklarla Time Domain Reflectometer (TDR) ile toprağın hacimsel nem içerikleri ölçülmüştür. Buna göre deneme parsellerinde yüzey toprak nem içeriği %15.4?15.8, yüzey altı toprak nem içeriği %13.9?17.4 arasında değişmektedir. Uygulamalar arasında 19 Nisan 2009 kadar istatistiksel olarak önemli bir fark olmamasına rağmen bu tarihten sonra ekili parsellerin, kontrolden %3-4.8 daha az toprak nemi içerdiği bulunmuştur. Sonuç olarak uygulamalar arasında tüm deneme süresince toprak suyu içeriği bakımından önemli bir farklılık bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
Soil moisture scarcity is essential limited factors for growth of forage crop in semi arid region. In this study, It was investigated the effect of soil moisture on the forage cropping with for replication four treatments (vetch, barley, vetch-barley mixture and bare soil) under an alley cropping system in pistachio plantation in South east Anatolia region. The volumetric soil moisture measured by a Time Domain Reflectometry (TDR) system at two depths (0-10, 10-20 and three points biweekly through the vegetation period of forage crops at each plot. Soil Moisture content ranged 15.4 %?15.8 % at surface layer (0-10 cm) and 13.9 %?17.4% at subsurface layer (10-20). While there were no statistical differences in SMC among the four treatments from beginning until the 19th of April in 2009, after the 19th of April, the vegetated plots were 3.0 to 4.8 % by volume lesser than the control in SMC. As result, there was no difference difference in SMC among the treatments during the whole experimental period.