4-Br-, 4-etil- ve 4-Cl- formil fenol esaslı polidentat Schiff bazı ligandları ve metal komplekslerinin sentezi, yapısal karakterizasyonu, alkan oksidasyonu, elektrokimyasal ve antimikrobiyal özelliklerinin incelenmesi
Synthesis of polidentate schiff base ligands based on 4-Br-, 4-ethyl- and 4-Cl- formyl phenol and their metal complexes, and their structural characterization, alkan oxidation, investigation of electrochemical and antimicrobial activity properties
  1. Tez No: 284435
  2. Yazar: İLYAS GÖNÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA DOLAZ, PROF. DR. MEHMET TÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tezde; Polidentat Schiff bazı ligandları ve geçiş metal kompleksleri sentezlenmiştir. Öncelikle 4-brom-, 4-etil- ve 4-klor-2,6-diformilfenol karbonil bileşikleri sentezlenmiş ve çeşitli analitik ve spektroskopik yöntemlerle karakterize edilmişlerdir. 4-Etil fenol'den elde edilen 4-etil-2,6-bis(hidroksimetil)fenol bileşiğinin kristal yapısı X-ışın kırınımı yöntemi ile belirlenmiştir. Redoks aktif özelliğe sahip sterik hinderanslı 2,6-di-tert-bütil-4-hidroksi anilin bileşiği metanol ortamında 2,6-di-tert-bütil-4-hidroksi nitrobenzen bileşiğini indirgemesiyle elde edilmiştir. Amin ve karbonil bileşiklerinin reaksiyonundan İHL1, İHL2 ve İHL3 polidedtat Schiff bazı ligandları ve bu ligandların, Cu(II), Co(II), Ni(II), Pd(II) ve Ru(III) geçiş metal kompleksleri sentezlenmiş ve karakterize edilmiştir. Ligandların ve geçiş metal komplekslerinin 1x10-3 ve 1x10-4 M konsantrasyonlarda ve 100-500 mV/s tarama hızlarında elektrokimyasal özellikleri incelenmiştir. Geçiş metal komplekslerinin katalizör özellikleri substrat olarak n-hekzan kullanılarak araştırılmıştır. Cu(II) ve Co(II) komplekslerinin en yüksek kataliz etkiye sahip olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca metal komplekslerinin termal özellikleri incelenmiştir. Ligandlar ve metal komplekslerin antimikrobiyal özelliklerinin incelenmesiyle elde edilen sonuçlardan çok düşük antimikrobiyal aktiviteye sahip oldukları anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, polydentate Schiff base ligands and their transition metal complexes have been synthesized. Firstly, the carbonyl compounds 4-Br-, 4-ethyl- and 4-Cl-2,6-di-formylphenol compound have been synthesized and caracterized by the analytical and spectroscopic methods. Crystal structure of 4-ethyl-2,6-bis(hydroxymethyl)phenol compound obtained from 4-ethylphenol was determined by X-ray diffraction method. 2,6-Di-tert-butyl-4-hydroxy aniline having redox active property with steric hindrance was obtained from reduction of 2,6-di-tert-butyl-4-nitrophenol and from the reaction of the carbonyl compounds, the polydentate Schiff base ligands İHL1, İHL2 and İHL3 were obtained. The Cu(II), Co(II), Ni(II), Pd(II) and Ru(III) transition metal complexes of the ligands were synthesized and caracterized by the spectroscopic and analytical methods. The electrochemical properties of the ligands and their complexes have been investigated in the 1x10-3 and 1x10-4 M concantrations and in the range 100-500 mV/s scan rates. Catalyst properties of the transtition metal complexes have been investigated using n-hexane as a substrate. The catalyst properties of the Cu(II) and Co(II) complexes has been observed as highest. The thermal properties of the metal complexes have been investigated. The Ligands and metal complexes, the results obtained by studying the antimicrobial properties is understood to have a very low antimicrobial activity.