Elektrospinning yöntemiyle elde edilen poliüretan nonolifler üzerinde sistem parametrelerinin analizi
Analyzing of system parameters on polyurethane nanofibers via needle electrospinning
  1. Tez No: 284465
  2. Yazar: ZERRİN YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURCAN KURTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalısmada genel olarak ülkemizde çok yeni bir konu olan ve üzerinde çok fazlabir çalısmaya rastlanmayan elektrospinning yöntemi ile nano lif üretimi anlatılmıs, dahasonra lif kalitesini etkileyen faktörler hakkında genis bilgi verilmistir. Çesitli çözeltiözelliklerinin elde edilen lif kalitesine etkisi arastırılmıstır.Çalısmanın deneysel kısmında, ilk olarak, iki farklı poliüretan polimeri (PU-1 vePU-2) dimetilformamid (DMF) ve dimetilasetamid (DMA) çözücüleri içinde çözülmüs vetuzlu (TEAB) ve tuzsuz olarak farklı konsantrasyonlarda çözeltiler hazırlanmıstır. Elektrikiletkenliği, dielektrik, yüzey gerilimi ve viskozite gibi çözelti özellikleri belirlenmis veiğneli elektrospinning yöntemi kullanılarak lif üretimi gerçeklestirilmistir. Daha sonraelektron taramalı mikroskop görüntüleri (SEM) kullanılarak lif morfolojisi ve lif çapıbelirlenmistir. Ortalama lif çapı ve lif üniformitesi hesaplanmıstır. Son olarak tüm sonuçlaranaliz edilerek birbirleri arasındaki iliskiler ortaya konmustur.Elde edilen sonuçlara göre, TEAB tuzu kullanımının iletkenlik ve kapasitansdeğerlerini artırarak, lif çapı ve lif morfolojini etkilemistir. Lif üniformitesi ve lifmorfolojisi açısından en düzgün ve üniform lifler % 6 PU-1 / 0.8 TEAB / DMFçözeltisinden elde edilmistir. Ortalama lif çapı en ince olan lifler ise %5 PU-1 / 0.8 TEAB /DMA çözeltisinden elde edilmistir.
Özet (Çeviri)
In this study, the knowledge is widely given about elektrospinning of nanofiber andespecially factors effecting of nanofiber quality which is a new subject in our coutry. Thereisn?t much study in this area. The Effect of various solution properties on nanofiber qualityhave been researched.In the experimental part of this study, firstly, polymer of polyurethane in the fiberform was solved in dimethylformamide (DMF) and dimethylacetamide (DMAA) by usingdifferent concentrations of polyurethane with TEAB and without TEAB salt. Solutionproperties such as conductivity, dielectric, surface tension and viscosity were determined.Then solutions were electrospun into nanofibers and fiber properties were indicated. Thefiber morphology and diameter of the polyurethane nanofibers were determined using ascanning electron microscopy (SEM) and the average fiber diameter and fiber uniformitywere calculated. Then, all results were analysed and exposed the relations between theseparameters.According to the obtained results, TEAB salt increased conductivity and capasitancevalues. Also, it have effected fiber diameter and morphology. Obtained fiber from % 6 PU-1 / 0.8 TEAB / DMF solution had best uniformity and morphology. Obtained fiber from%5 PU-1 / 0.8 TEAB / DMA solution had finest fibers.