Anaerobik fungus Orpinomyces sp.'ye ait selülaz geninin klonlanması, karakterizasyonu ve enzim aktivitesinin belirlenmesi
Cellulase gene cloning, characterization and determination of enzyme activity in anaerobic fungi Orpinomyces sp.
  1. Tez No: 284466
  2. Yazar: FERİT CAN YAZDIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL AKYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Ziraat, Biotechnology, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı anaerobik ruminal fungus Orpinomyces sp.'nin selülolitik özelliğini araştırmaktır. Bu amaç doğrultusunda Zootekni Bölümü BİGEM (Biyoteknoloji ve Gen Mühendisliği Laboratuarı) anaerobik kültür koleksiyonundan sağlanan Orpinomyces sp. (GMLF19)'in çeşitli karbon kaynaklarında selülaz, likenaz ve ksilanaz üretimi belirlenmiştir. Orpinomyces sp. (GMLF19)'un kromozomal DNA'sından bir selülaz geni (Cel19A) izole edilmiş ve E.coli (E.coli C19)'ye klonlanmıştır. Cel19A gen bölgesinin nükleotit dizisinin analizi sonucunda bu genin 2 dokerin domain ve bir katalitik domain'e sahip, 1.585 bç uzunluğunda olduğu görülmüştür. Kodladığı proteinin 50588,35 Da molekül büyüklüğünde, glikozil hidrolaz 6 ailesine ait bir protein olduğunu göstermiştir. E.coli'de Cel19A enzim aktivitesinin büyük bir kısmının hücresel olduğu bulunmuştur ve karboksimetilselüloz'a karşı en yüksek aktiviteyi pH 6.0 ve 30 oC'da gösteriken likenan'a karşı ise pH 5.5 ve 40 oC'da göstermiştir. Ayrıca likenaz aktivitesi 40 oC stabilitesini korurken, 50 oC'de 5 dk içerisinde aktivitesinin tamamını kaybetmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate cellulolytic feature of ruminal anaerobic fungi Orpinomyces sp. For this reason, Orpinomyces sp. (GMLF19) was obtained from the culture collection of Animal Science Department BIGEM (Biotechnology and Gene Engineering Laboratory) and cellulase, lichenase and xylanase production determined in various carbon sources. cel19A gene was amplified from Orpinomyces sp. (GMLF19) chromosomal DNA, cloned into pCT vector and expressed in Escherichia coli (E.coli C19). Sequenced 1.585 bp length C19 regions showed that gene containing two dockerin domain and one catalytic domain. Encoded protein has 50588,35 Da molecular mass and enzyme belong to family glycosyl hydrolase 6. In E.coli C19, big proportion of cellulase enzyme activity was found in the cellular part. High level the enzyme expression in carboxymethylcellulose and lichena substrate were found at pH 6.0, pH 5.5 and at 30 oC at 40 oC, respectively. In addition, the lichenase activity was found stable at 40 oC, but the enzyme lost activity when temperature increased 50 OC.