Çay ağacı yağı (TTO) içeren nanoliflerin elde edilmesi ve karakterizasyonu
Obtaining and characterization of nanofibers containing tea tree oil
- Tez No: 698824
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRİYE PERRİN AKÇAKOCA KUMBASAR, PROF. DR. IŞIK ÖZGÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Doğal ürünlere olan ilginin arttığı ve yeşil üretimin desteklendiği son günlerde, üretilen malzemelerin içeriğine doğal etken maddelerin eklenmesi daha da dikkat çekici hale gelmiştir. Doğal etken maddelerden biri olan ve Avustralya kökenli çay ağacı bitkisinden elde edilen çay ağacı yağı, sahip olduğu antibakteriyel özelliği ile fonksiyonel malzeme üretiminde kullanılabilmektedir. Bu tez kapsamında da çay ağacı yağı içeren nanolifli yüzeyler elde edilmiş ve bu yüzeylerin antibakteriyel özellikleri incelenmiştir. Nanolifli yüzey üretimlerinde polimer olarak termoplastik poliüretan seçilmiştir. Polimer ağırlığı üzerinden farklı oranlarda (%20, 40, 80, 100) çay ağacı yağı polimer çözeltisine ilave edilerek lif çekim çözeltisi hazırlanmıştır. Elde edilen lif çekim çözeltilerinin viskozite, iletkenlik ve pH değerleri ölçülerek değerlendirilmiş ve ardından elektro lif çekim yöntemi ile nanolifli yüzeyler üretilmiştir. Elde edilen nanolifli yüzeylerin karakterizasyonu için SEM, FTIR, TGA ve DSC analizleri yapılmıştır. Ayrıca elde edilen nanolifli yüzeylerin antibakteriyel özellikleri disk difüzyon yöntemiyle değerlendirilmiştir. Farklı konsantrasyonlarda çay ağacı yağı içeren düzgün yapıda nanolifler başarıyla elde edilmiştir. Çay ağacı yağı içeren tüm nanolifli yüzeylerin antibakteriyel özellikte olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent days, when the interest in natural products has increased and green production has been supported, the addition of natural active ingredients has become even more remarkable. Tea tree oil, which is one of the natural active ingredients and obtained from the tea tree plant of Australia, can be used in the production of functional material with its antibacterial properties. Within the scope of this thesis, nanofiber surfaces containing tea tree oil were obtained and the antibacterial properties of these surfaces were investigated. Thermoplastic polyurethane has been chosen as the polymer for nanofiber surface production. Fiber spinning solution was prepared by adding tea tree oil to the polymer solution in different proportions (20, 40, 80, 100%) based on polymer weight. Viscosity, conductivity and pH values of the obtained fiber spinning solutions were measured and evaluated, and then, nanofiber surfaces were produced by electrospinning. SEM, FTIR, TGA and DSC analyzes were performed for the characterization of the nanofiber surfaces. Antibacterial properties of the nanofiber surfaces were also evaluated by disk diffusion method. Smooth nanofiber structures containing different concentrations of tea tree oil have been successfully obtained. It was observed that all nanofiber surfaces containing tea tree oil have antibacterial properties.