Normal ve süper akışkanlaştırıcı katkı miktarının taze beton ve sertleşmiş beton üzerindeki etkileri
The effect of contribution amount of normal and super plasticizers on newly preparep concrete and hardened concrete
  1. Tez No: 284510
  2. Yazar: YASMİN NÜKET SERİNOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER KAVAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada beton üretiminde yaygın olarak kullanılan normal ve süper akışkanlaştırıcı sınıfına giren farklı kimyasal kökenlere sahip akışkanlaştırıcı katkılar kullanılmıştır. Üretici firmalar tarafından tavsiye edilen dozajlarda veya bu dozajlardan daha fazla ve az miktarda kullanılması halinde betonun taze ve sertleşmiş haldeki özelliklerine etkileri incelenmiştir.Bu amaçla Sika firmasından temin edilen naftalen sülfonat esaslı normal akışkanlaştırıcı (NA) ve modifiye polikarboksilat esaslı süper akışkanlaştırıcı (SA) katkı, dört farklı boy sınıfında kırma taş ve Denizli A.Ş tarafından temin edilen CEM 1 42.5 R çimentosu kullanılmıştır. Kullanılan farklı oranlardaki katkılar ile 6 ayrı çeşit, 1 tane de katkısız kontrol amaçlı deneme yapılmıştır. Yapılan denemelerde su/çimento oranı sabit tutulup betonlardaki slump farkı, priz süresi, 2- 7- 28 günlük basınç dayanımlarındaki sonuçlar incelenmiştir.Deneysel çalışmada kullanılan naftalen sülfonat esaslı normal akışkanlaştırıcı (NA) ve modifiye polikarboksilat esaslı süper akışkanlaştırıcı (SA) katkıların kullanılan oranlarındaki değişimlerine (%0.5, %1, %2) bağlı olarak taze betonda slump artışı, priz sürelerinde uzama, mukavemet sonuçlarında NA da optimumum sınır dışında düşme bu kıyasla SA katkı ile yapılan denemelerde mukavemetlerde artma gözlenmiştir. SA katkılarla yapılan denemelerde %2 lik karışımda ayrışma gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Naphthalene sulfonate-based production of concrete used in the experimental study are widely used in this study classified as normal and super-plasticizer plasticizing additives with different chemical origins dosages or dosages recommended by manufacturers and a small amount more in the use of fresh and hardened concrete properties were investigated.For this purpose,naphthalene sulfonate-based normal plasticizer (NA) and modified polycarboxylate-based super-plasticizer (SA) contribution that obtained from Sika Firm, the four different size classes obtained by crushing stone and Denizli Inc. CEM 1 42.5 R cement were used. Used with different rates of contribution, 6 different varieties an done pure experiment and all those,in the alm of control, were done. In the experiments the rates of water and concrete was fixed and the difference of slump in cement,setting time, 2- 7, 28 day pressure results were examined.Used in the experimental study, naphthalene sulfonate-based normal plasticizer (NA) and modified polycarboxylate-based super-plasticizer (SA) used the contributions to changes in rates (%0.5,%1, %2) depending on the increase in fresh concrete slump, setting times elongation, resistance results in the optimum NA fall outside the boundary compared to the SA contribution to this increase in strength was observed with experiments. SA made contributions to %2 mixture separation experiments were observed.