Kimyasal katkıların harç fazına etkilerinin araştırılması
An investigation of the effects of chemical additives on the mortar phase
- Tez No: 382361
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Beton üretiminde dayanım, dayanıklılık ve viskozite özelliklerinin iyileştirilmesi amacıyla kimyasal ve mineral katkıların kullanımı günümüzde hızla artmaktadır. Bu açıdan bu çalışma da, normal harçda mineral ve kimyasal katkı kullanımının dayanım ve viskozite özelliklerine etkisi araştırılmıştır. Böylece hem taze hem sertleşmiş haldeki özelliklerin araştırılmasını sağlayan bir çalışma yürütülmüştür. Agrega olarak 0-2mm tane boyutlarında kırma kum, bağlayıcı olarak CEM I 42.5 R çimentosu kullanılan harç karışımlarında üç farklı kimyasal katkı ile uçucu kül mineral katkısı kullanılmıştır. Su/ Bağlayıcı oranı 0.5 ve bağlayıcı miktarı 500 kg/m3 olarak sabit alınan karışımlarda kimyasal katkı oranları %0.5-%1 ve %1.5 olarak şeçilirken uçucu kül %10-%20 ve %30 oranlarında çimento ile ikame edilmiştir. İşlenebilirlik ve kıvam özelliklerini belirlemek amacıyla harçların viskoziteleri ölçülmüştür. Genel olarak harçlarda açısal hızın artmasıyla viskozite azalmış olup kimyasal katkı kullanılan harçlarda viskozite değerleri kontrol harcından daha yüksek çıkmıştır. Mekanik özellikler için numunelerin 7 ve 28 günlük basınç ve eğilme deneyleri yapılarak katkı türü ve miktarının harçın özelliklerine etkisi belirlenmiştir. Sonuç olarak farklı sıcaklıklarda üretilecek harçlarda kimyasal katkı olarak süper akışkanlaştırıcı katkının etkisi hem akışkanlık hem de dayanımında diğer katkılara göre en uygun sonucu verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In concrete production the use of chemical and mineral contribution today is increasing rapidly in order to improve of strength, durability and viscosity properties. In this respect, ın this study it is investigated that the effect on strength and viscosity properties of used mineral and chmical additive in normal mortar. Thus, both the fresh and hardened properties of a worksheet that provides surveys were conducted. As aggregate 0-2 mm grain size of crushed sand, binding as CEM I 42.5 R cement used in the mortar mixture which three different chemical additives with fly ash mineral additive used. Water / Cement ratio of 0.5 and the amount of binder 500 kg / m3 in the mixture taken as constant, chemical contribution rate must be selected as %0.5 to %1 and %1.5, fly ash %10%-20% and %30 in rates has been substituted with cement. Viscosity of the the mortar was measured to determine the workability and consistencies characteristics. In General, the angular speed increases in viscosity of mortar is reduced and chemical additives mortars viscosity values higher than spending out of control mortars. By making 7 and 28 day compressive and bending tests for mechanical properties have been determined amount and type of additives on properties of the mortar. As a result, the mortar will be produced at different temperatures effect of super plasticizer additive for chemical additives both fluidity and strength according to the score from the other additives has been given to the most appropriate.