Toplanabilirlik ve mutlak toplanabilirlik alanları
Summability and absolute summability domains
  1. Tez No: 28453
  2. Yazar: H.GÜL İNCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNER ÇAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
11 ÖZET Yüksek Lisans Tezi TOPLANABİLİRLÎK VE MUTLAK TOPLANABÎLÎRLİK ALANLARI H. Gül İNCE Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Matematik Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. öner ÇAKAR 1993, Sayfa: 104 Jüri: Prof. Dr. Öner ÇAKAR Prof. Dr. Cihan ORHAN Doç. Dr. Serpil PEHLİVAN Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, bir x = (x ) dizisinin bir A = (a. ) sonsuz matrisi altında elde edilen dönüşüm dizisi, konservatif matris, regüler matris, perfect matris, conull matris, coregüler matris, tersinir matris, cA toplanabilirlik alam, FK-uzayı kavramları açıklanmış ve cA nın topolojik yapısı, fonksiyonel gösterimleri hakkında temel kavramlar ve bunlara ilişkin temel teoremler verilmiştir. İkinci bölümde, c. toplanabilirlik alanının“Seçkin alt cümleleri”ve bunlar arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Üçüncü bölümde, cA toplanabilirlik alanının ve seçkin alt cümlelerin“invariant”özelikleri verilmiştir. Dördüncü bölümde, c. z> § olacak şekildeki A matrisleri için replaceable olma özelliği incelenmiştir. Beşinci ve son bölümde, ZA mutlak toplanabilirlik alanı ve“Seçkin altcümleleri”hakkında temel tanım, teorem ve özellikler verilmiştir. Bu bölümde ayrıca İ. için verilen tanım ve teoremler c. için verilenlerle karşılaştırılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Matris dönüşümü, regüler matris, konservatif matris, perfect matris, contill matris, coregüler matris, tersinir matris, toplanabilirlik alanı, mutlak toplanabilirlik alanı, seçkin altcümle, FK-uzayı, invariant özelik, replaceability.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Masters Thesis SUMMABILITY AND ABSOLUTE SUMMABILITY DOMAINS H. Gül ÎNCE Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mathematics Supervisor: Prof. Dr. Öner ÇAKAR 1993, Page: 104 Jury: Prof. Dr. Öner ÇAKAR Prof. Dr. Cihan ORHAN Assoc. Prof. Dr. Serpil PEHLİVAN This thesis consists of five chapters. In the first chapter, the concept of a transform of a sequence obtained by an infinite matrix A = (a. ) has been explained. Moreover the basic definitions and theorems related to conservative matrix, regular matrix, perfect matrix, conull matrix, coregular matrix, reversible matrix, summability domain cA, FK-space, topological structure and functional representations of summability domain cA have been given. In the second chapter,“Distinguished Subsets”of cA and the relations between these subsets are examined. In the third chapter, the invariant properties of cA and that of Distinguished Subsets are given. In the fourth chapter, Replaceability property for a matrix A providing c. r> ty is given. In the fifth chapter, basic definitions, theorems and properties of absolute summability domain İA and“Distinguished Subsets”are given. Also, the definitons and theorems given for İA are compared with those given for CA- KEY WORDS: Matrix transformation, regular matrix, conservative matrix, perfect matrix, conull matrix, coregular matrix, reversible matrix, summability domain, absolute summability domain, distinguished subset, FK space, invariant property, replaceability.